Akinek kutyája van, az jól tudja, hogy nekik is rendszeres állatorvosi vizsgálatra van szükségük. Sokszor elegendő csak a kötelező és ajánlott oltások beadásáért az állatorvoshoz látogatni, ám vannak olyan betegségek, amik némi odafigyeléssel könnyen megelőzhetők. Cikkünkbe összegyűjtöttük az 5 leggyakoribb kutyabetegséget. Ismerd meg ezek tüneteit, megelőzési és kezelési lehetőségeit, hogy könnyebben átvészeljétek a nehezebb napokat.
A kutyák leggyakoribb betegségeihez tartozik a fül- és bőrgyulladás, fog- és ínybetegségek – kiváltképp a fogkőképződés -, az elhízás és az ízületi problémák.
Lássuk, honnan tudhatod, ha már felütötte fejét a baj? Mit tehetsz a gyógyulás érdekében és hogyan előzheted meg a betegség kialakulását, ha kedvenced erre hajlamos?
A fülgyulladás az egyik leggyakoribb betegség, amivel a gazdik felkeresik az állatorvost. Jó hír, hogy megfelelő kezeléssel gyorsan és hatékonyan lehet gyógyítani, de elhanyagolva a kutya akár a hallását is elveszítheti. Macskáknál is előfordul, de a fül anatómiai viszonyai miatt jóval ritkábban (szinte csak fülrühösséghez kapcsolódva).
Fülgyulladás során leggyakrabban a külső hallójáratot borító bőr gyulladása történik, amit külső hallójárat-gyulladásnak nevezünk. Minden életkorban és minden fajtában kialakulhat, de egyes fajtánál (labrador, német juhász, spánielek) különösen sokszor találkozunk vele.
Ha kedvenced rázza, dörzsöli a fülét, esetleg ferdén tartja a fejét és a fülbe belenézve a hallójárat bőre kipirult, gyulladt, esetleg bűzös váladék szivárog belőle biztos lehetsz benne, hogy fülgyulladással van dolgod.
A gyulladás olykor csak az egyik oldalon jelentkezik, de akár mindkét fület is érintheti egyszerre. Ezek az esetek általában jól kezelhetőek. A kezelés több hétig is eltarthat. Fontos, hogy a tünetek észlelésekor minél hamarabb keresd fel vele az állatorvost.
Mindig, minden esetben keresd fel az állatorvosod, és ne próbáld önállóan elkezdeni kezelni a fülgyulladást! Az első és legfontosabb teendő, hogy az állatorvos megvizsgálja kedvenced, felállítsa a pontos diagnózist, és elrendelje a megfelelő kezelési módot. Ha szükséges, az idegen test eltávolítása és a hallójárat alapos tisztítása is ekkor történik.
Ezt követheti a gyógyszeres terápia, aminek két fontos eleme van:
A fülcsepp olyan anyagokat tartalmazhat, melyek baktériumölő, gombaölő, atkaellenes és gyulladáscsökkentő hatásúak. A kezelést állatorvosi kontrollvizsgálat mellett otthon kell folytatni.
Bőrgyulladás
A bőrgyulladással járó betegségek sokszor okoznak szemmel is jól látható tüneteket. Számtalan fertőző és nem fertőző kórokok okozhatják, ráadásul a teljesen különböző bőrgyógyászati megbetegedések sokszor hasonló tünetekkel járnak.
A legenyhébb esetben csak a bőr szárazsága, fokozott korpa képződés tapasztalható. Előfordulhat azonban ennek épp az ellenkezője is: a bőr, és a szőrzet fokozott zsírosodása jelentkezik. Ugyanakkor sokszor csak a különböző mértékű viszketés tűnik fel először a gazdinak.
Gyakori tünetek lehetnek még:
Fontos, hogy akár egy enyhébbnek tűnő bőrgyógyászati elváltozásnak is tulajdonítsunk nagy jelentőséget. Előfordulhat, hogy egy komolyabb, akár az egész szervezetet érintő megbetegedés legelső tüneteit észleljük ezzel a tünettel.
A bőrbetegségek kialakulására, vagy enyhibb tünetekkel járó bőrproblémák enyhítésére a Lazacolaj remek választás lehet.
A kutyák leggyakoribb fog- és ínybetegségének okozója a fogkövesség. Kezelés hiányában a fogkő komoly problémákhoz, akár fogvesztéshez is vezethet. A fogkő szivacsos szerkezetű, mint a korall és az üregeiben kórokozó baktériumok tanyáznak, amelyek gyulladásokat okozhatnak.
A fogköves kutyának rossz szájszaga van, ami különösen kellemetlen lehet lakásban tartott, gazdájával szoros kontaktusban élő kutyák esetében.
A már kialakult fogkövet semmilyen fogtisztító, vagy táplálékkiegészítő sem tudja eltüntetni a fogak felszínéről. Erre csak az állatorvos képes az ultrahangos depuráló készülék segítségével, amit mindig bódítás mellett végeznek.
Ha szeretnél még többet megtudni a fogkő eltávolításról, olvasd el ezt a cikkünket is: Kutya fogkő kialakulása és eltávolítása
Ahogy a legtöbb betegségnél, úgy a fogkő esetében is a legjobb módszer a megelőzés. A fogkő kialakulásának megelőzésére kiváló segítséget nyújthat a Plaqueoff Animal fogápoló por kutyáknak és macskáknak. A Plaqueoff a szabadalmazott tengeri alga-kivonatnak köszönhetően javítja a kutyák fog-és szájhigiéniáját.
Emellett a rágás is kulcsfontosságú, ugyanis ez a folyamat tisztítja a fogak felszínét és lassítja a fogkőképződés ütemét.
A genetikailag hajlamos kutyákban előbb-utóbb kialakul a fogkő, de nem mindegy milyen gyorsan. A fogak állapotát érdemes évente legalább egyszer, indokolt esetben akár többször is ellenőriztetni az állatorvossal!
Minden gazdi tudja, hogy a kutyák imádnak enni. Sokan közülük úgy gondolják, hogy a szeretet kifejezésének legjobb módja, ha minden ételt megadnak kedvencüknek, amit csak megkíván. Ez sajnos nem igaz, ugyanis a kutya ősi ösztönétől fogva akkor eszik, amikor teheti, így készülve fel a szűkösebb időkre. Mivel azonban a civilizáltabb országokban házikedvencként tartott kutyáknál nem igazán alakul ki éhezés, a túletetés túlsúlyhoz vezet.
Az elhízás számos egészségügyi problémához vezethet, beleértve az ízületi betegségeket, cukorbetegséget, és szívproblémákat. Ráadásul megkeseríti a kutya mindennapjait és a várható élet hosszát is csökkentheti.
Megelőzése érdekében kedvencünk táplálkozására, főleg, ha hízékony fajta (mint például a mopsz, vagy bull terrierek) szigorúan oda kell figyelnünk. Így tehát az iránta érzett szeretetedet jobb, ha nem azzal fejezed ki, hogy túleteted. Szánj inkább elegendő időt a napi közös sétákra és lehetőség szerint csak jó minőségű tápot adj neki a napi etetési mennyiségnek megfelelően.
Ha már kialakult a probléma, a súlyfelesleg megszüntetéséhez kiváló választás lehet a Vet Life termékcsalád Obesity súlykontroll tápja, mely alacsony kalóriatartalmú, teljes értékű eledelekkel biztosítja kedvenced napi betevőjét.
Honnan tudhatod, hogy milyen a jó minőségű táp és mennyit kell neki adni? Ebből a cikkből mindent megtudhatsz: Prémium kutyatáp kisokos: hogyan válassz?
A kor előrehaladtával, hozzánk hasonlóan, a kutyáknál is bekövetkezik az ízületek természetes leépülése. A porckopás és a gyulladások jelentősen ronthatják a kutya életminőségét, hiszen ez komoly fájdalmakkal és csökkent aktivitással jár.
Fontos a megfelelő életmód segítségével, illetve az állatgyógyászatban alkalmazott terápiákkal elejét vegyük az állapotromlásnak és megőrizzük kedvencünk mozgékonyságát.
Teljesen természetes, hogy egy öregebb kutya lassabb a sétákon, vagy nem akar olyan nagy távolságokat megtenni. Ez azonban azt is jelezheti, hogy ízületi fájdalomtól szenved. Kezelés nélkül nagymértékben romlik az életminősége és a viselkedését is negatívan befolyásolhatja.
A kutyáknál a legszembetűnőbb tünet a sántaság, de még sok egyéb tünet is utalhat arra, hogy kedvencünk ízületi fájdalomtól szenved. A tünetek az alábbiak lehetnek:
Ha ezeket a jelenségeket tapasztalod kedvencednél, feltétlenül fordulj állatorvosodhoz, hogy kedvenced a neki legjobb kezelést kaphassa.
Az ízületi betegségekre hajlamos kutyáknál megelőzésre, vagy akár kiegészítő kezelésre is kiváló segítség lehet a BiogenicPet Mobility ízületvédő tabletta.
Látható, hogy a legtöbb betegség esetében a megelőzés különösen fontos, hiszen azzal lassítható a probléma kialakulása és jó eséllyel gyógyítható is. Ha bizonytalan vagy kedvenced állapotával, azzal teszel neki a legjobbat, ha mielőbb elviszed egy állatorvosi vizsgálatra. Kérdésed merült fel? Írd meg nekünk az Állatorvos válaszol rovatba. Hamarosan válaszolunk!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.