A többi háziállathoz hasonlóan a kutyák szaruhártyáját borító könnyréteg termelése és elvezetése is folyamatos. Az elvezetés a könnycsatornákon keresztül zajlik az orrjáratokba.
Milyen okok állnak a kutya fokozott könnytermelése mögött?
Amikor egy kutya könnyezik, a tulajdonos hajlamos arra gondolni, hogy valamilyen idegentest került a szembe és irritálja a kötőhártyát. Ez kétségtelenül előfordul, de ilyenkor a hirtelen jelentkező, intenzív könnyezés és pislogás segítségével többnyire spontán megoldódik az eset.
A tartósan fennálló könnycsorgás hátterében több kiváltó tényező is állhat:
A szemvizsgálatnak része a könnytermelés mennyiségének a mérése. Ilyenkor egy vékony papírcsíkot akasztanak az alsó kötőhártyazsákba, és az átitatódott rész hossza alapján határozzák meg a mennyiséget.
A fehér szőrű kutyákban a szemzug környékének barnás elszíneződését okozhatja a könnyben lévő laktoferrin és a nedves területen elszaporodó baktériumok miatt, ami azt jelzi, hogy a folyamat hosszabb ideje fennáll.
Sokféle állatgyógyászati szemcsepp és szemkenőcs kapható, azonban egyetlen olyan sincsen, amely valamennyi szóba jöhető kórokozóval szemben hatékony – ezért eszünkbe se jusson, hogy az esetleg otthon lévő, humán célra felírt szemcseppel próbálkozzunk!
Ha nem hat a kórokozóra, az tovább szaporodik, ami szaruhártyafekély kialakulásához, végső soron a látás vagy a szemgolyó elvesztéséhez is vezethet.
Tetszett írásunk? Olvasd el a többi kutyás cikkünket is!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.