A kutyák gyomorcsavarodása
A gyomorcsavarodás súlyos, életet veszélyeztető, és az esetek többségében elhulláshoz vezető kórforma. Elsősorban nagy- és óriás testű kutyákban fordul elő, de kivételes esetekben kis- és közepes testű kedvenceinkben is kialakulhat.
Mi lehet a gyomorcsavarodás oka?
A gyomorcsavarodás kialakulásának esélyét növeli az egyszerre nagy mennyiségben elfogyasztott, jellemzően száraz táp, annak gyors felvétele, illetve az etetést követő felügyelet nélküli testmozgás.
- A nagymennyiségben felvett takarmány a gyomornedvek és a felvett ivóvíz miatt megduzzad, ezáltal a gyomor falának feszülését okozza, amitől annak motilitása lassul vagy le is állhat.
- Az etetést követő mozgás, hempergés - amely adódhat a feszülő gyomor okozta rossz közérzetből is - vezethet a gyomor - jellemzően óramutató járásával megegyező irányú - csavarodásához.
- A csavarodás miatt nincs lehetősége a tartalomnak ürülni sem a nyelőcsövön át, hányadék formájában, sem pedig a vékonybelek irányában, így a pangás a gyomortartalom erjedéséhez, ezáltal gázképződéshez vezet, ami tovább súlyosbítja a problémát.
- A gyomor csavarodásával, annak vérellátása romlik, meg is szűnhet illetve az egyéb szervek és erek összenyomatása miatt perifériás keringési elégtelenség, szívritmus-zavar, endotoxin-sokk alakul ki.
A gyomorcsavarodás tünetei nem sokkal az etetést követően alakulnak ki
A kutyák ilyenkor nyugtalanok, hányingerük van, inni próbálnak, de a vizet jellemzően visszaöklendezik, hasuk felfúvódik, elfekszenek.
A gyógykezelés sikeressége még a 3-6 órán belül történő sürgősségi ellátás esetén sem garantálható, bár a lehető leghamarabbi felismerés és kezelés növeli a túlélés esélyét.
A gyomorcsavarodás megelőzése
Van lehetőségünk megelőzni a problémát, ha:
- A nagytestű kutyánkat többször kis adagokkal etetjük meg a nap folyamán, illetve kerüljük, megakadályozzuk az etetést követő mozgatást, mozgást.
- Műtéti úton is van lehetőség megelőzni a problémát, ilyenkor a gyomorfalat a hasfalhoz varrja ki az állatorvos és ezzel megakadályozható a gyomor megcsavarodása.
- Persze ilyenkor sem szabad túletetni kedvencünket, mert a heveny gyomormegterhelés is okozhat súlyos tüneteket.
Tetszett írásunk? Olvasd el a többi kutyás cikkünket is!
Tovább a blogra!