Aki kutyát tart, az biztosan egyetért azzal, hogy egy gazdi számára a kedvence családtag, és mint gondos gazdi, tisztában van azzal a felelősséggel, ami az egészsége és boldogsága megőrzésével jár. A legtöbb alapvető rutint, amit háziállat egészségével kapcsolatban követni érdemes, könnyű megjegyezni – mint például a megfelelő étrend betartása –, de a kutyák ápolásának és rutinszerű gondozásának más fontos szempontjait talán nem mindenki tartja szem előtt. Cikkükben most olyan ápolási teendőket sorakoztatunk fel, melyek rendszeres betartásával nem csak ápoltabbnak tűnik majd kedvenced, de hosszútávon is minőségi és egészséges életet élhet.
Az állatok nem tudják elmondani, ha gondozásra szorulnak, vagy problémájuk van, ezért rajtunk, gondos gazdikon múlik, hogy odafigyelünk-e a viselkedésükre, és megfigyeljünk-e a jeleket, amiket közöl velünk kis kedvencünk. A „wellness-rutin” és annak betartása segít megelőzni a komolyabb problémákat, és az egyik legjobb módja annak, hogy a kutyád boldog és egészséges maradjon.
A legfontosabb egészségügyi és wellness rutinok közé tartoznak az alábbiak:
Gyakoriság: évente (az idősödő kedvenceket inkább évente kétszer javasolt megvizsgálni).
Amit tudnod kell: ha konkrét kérdésed van, ne félj felkeresni állatorvosod. Ha konkrét kérdéseid vannak, vagy úgy gondolod, hogy kedvenced egészségi állapota megváltozott, mindenképpen keresd fel őt. Az állatorvos rendszeres látogatása segíthet megelőzni bizonyos betegségeket és egyes problémák korai felismerését is. Emellett naprakészen tartja kutyádat a védőoltásokkal és megelőző gyógyszerekkel. A rutinszerű állatorvosi látogatások betartásával pénzt is megtakaríthatsz, hiszen az időben felismert betegségeket egyszerűbb kezelni és szinten tartani, míg a régóta fennálló, kezeletlen betegségek könnyen költségessé válhatnak, ráadásul nehezebben is gyógyíthatók.
Gyakoriság: kölyökkorban és azt követően évente, vagy fél évente.
Amit tudnod kell: Kedvenceknek kortól és életmódtól függően különböző védőoltásokra és ezek emlékeztető oltásaira szüksége lesz, különösen az élete első néhány hónapjában.
Konzultálj állatorvosoddal, ütemezzétek be az oltásokat, és ha van bármilyen kérdésed ezekkel kapcsolatban (hiedelmek, tévhitek, allergiás reakciók, stb...), tedd fel neki bátran.
Gyakoriság: évente
Amit tudnod kell: kutyád otthoni foghigiéniájának megfelelő gondozásának része az általános szájápolásnak, de az állatorvosnál történő ellenőrzés is fontos. A fogászati vizsgálat a teljes körű állatorvosi vizsgálat standard része, és évente legalább egyszer el kell végezni a háziállat egész életében. A közhiedelemmel ellentétben a fiatal kutyáknak is szükségük van állatorvosi fogászati vizsgálatra, még mielőtt elveszítenék kölyökfogaikat, ugyanis a fogászati problémák már fiatalon elkezdődhetnek visszamaradt tejfogakkal, fogtöréssel stb.
Gyakoriság: naponta (többé-kevésbé...)
Amit tudnod kell: bár a napi fogmosás ajánlott, a valóságban ezt eléggé nehéz kivitelezni a sok egyéb elfoglaltság mellett. Szerencsére a háziállat szájhigiéniájáról való gondoskodás nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden nap a fogkeféhez kell nyúlnod! Sok egyéb megoldás is van rá, például kutyáknak szánt fogtisztító játékokkal, vagy jutalomfalatokkal is biztosíthatod neki az aznapi fogmosást. Törekedni kell arra, hogy lehetőleg minden nap megmosd kedvenced fogsorát. Ha nem tudod, hogyan láss hozzá, ezügyben is kérhetsz segítséget állatorvosodtól.
Gyakoriság: havonta-kéthavonta. Kopástól függően.
Amit tudnod kell: az, hogy milyen gyakran szükséges karmot vágni, leginkább a kutya fajtájától és általános aktivitási szintjétől függ. A karmok hosszát folyamatosan figyelni kell, és ez alapján célszerű vágni. A karmok vágása segít megelőzni a talpak talajhoz való helytelen érintkezéséből eredő sérüléseket. Ha ügyes vagy, saját magad is le tudod vágni a karmokat, bár ez kevésbé ajánlott, mivel nagyon könnyen bele vághatsz a karom ereibe, amit vérzéshez vezet és ezt rendkívül nehéz elállítani. Nem csak mindent összevérez, de kellemetlen is Kedvencednek. Ha bizonytalan vagy, kérd kutyakozmetikus, vagy állatorvos segítségét. Tőlük akár meg is tanulhatod, hogyan kell a karmokat helyesen ápolni.
Gyakoriság: életmódtól függően, de NEM gyakrabban, mint 4 hetente!
Amit tudnod kell: a körömvágáshoz hasonlóan az is a kutya általános típusától és életmódjától függ, hogy milyen gyakran szükséges megfürdetni őt. Jó kiindulópont a 4-6 hetenkénti fürdetés, kivéve, ha másképp nem szükséges. A kíméletes (illatmentes, „minden mentes”), vagy direkt kutyáknak való samponnal történő fürdetés segít eltávolítani a rendszeresen felhalmozódó szennyeződéseket, zsírokat és koszt. Speciális termékekkel segíthetsz a kedvenced bőrével vagy szőrzetével kapcsolatos problémák megelőzésében vagy enyhítésében. Ilyen például az allergia, allergiás bőrgyulladás, bolhásság, szárazság vagy viszketés stb. A fürdetés jó alkalom arra is, hogy megvizsgáld kedvenced szőrzetét, bőrét és megnézd, nincs-e rajta külső élősködő, harapás vagy sérülésnyom, amely esetleg állatorvosi ellátást igényelhet.
Gyakoriság: naponta (akár többször is)
Amit tudnod kell: a legtöbb gondos gazdi tisztában van azzal, hogy a fizikai testmozgás mennyire fontos a háziállat számára, de gyakran elfelejti, hogy a mentális edzés hasonlóan lényeges. A testmozgás és az agyi játékok nemcsak a kutyád csúcsformában tartásában segíthetnek, hanem abban is, hogy elkerüld az unalomból fakadó problémákat is. Olyanokat előzhetsz meg vele, mint például a folyamatos ugatást, egyedüllét alatti vonyítást vagy a mindent elpusztító, megrongáló rágcsálást. Kutyád napi aktivitási igénye méretétől és fajtájától függően változik, de fontos, hogy minden nap legalább 10-15 percet kint legyen a szabadban, és naponta játssz is vele. A szellemi aktivitás érdekében próbáld meg lefoglalni a kutyádat játékokkal, jutalomfalatokkal vagy hosszú ideig tartó rágókákkal, amelyek segítenek az általános mentális jólétben és adnak neki valamit, amire koncentrálhat, hogy ne unatkozzon.
Gyakoriság: mindig! (Nincs olyan, hogy túl sok!)
Amit tudnod kell: a háziállatod a családod része, ezért fontos, hogy így is bánj vele! Szánj időt minden nap arra, hogy egy kis extra szeretetet adj a kedvencednek a kanapén való összebújással, kirándulásokkal a kutyaparkba, vagy a kedvenc játékával való mulatságra. Valószínűleg változó lesz, hogy naponta mennyi időt tudsz fordítani az aktívan együtt töltött időre – és ez nem is baj –, csak arra ügyelj, hogy naponta szánj egy kis figyelmet Kedvencedre.
Minden kis kedvencnek egyéni igénye van, de minden kutyának szüksége van rutinszerű ápolásra, játékra, mentális és fizikai ingerre az optimális egészség és jóllét fenntartásához. Azzal, ha a kutyád testi és szellemi jóllétét egész évben figyelemmel követed és elvégzed a fent említett feladatokat, biztos lehetsz abban, hogy a legteljesebb életet biztosítod számára!
Tetszett írásunk? Olvasd el a többi kutyás cikkünket is!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.