A kutyatartók körében jól ismert a bolhanyakörv, ami gyakori módja a bolhák elleni védekezésnek. Tényleg működnek? Hogyan működnek? Biztonságosak-e?
Most közelebbről megvizsgáljuk a bolhanyakörv használatát, és azt, hogy hogyan képes kedvencedet külső élősködőmentesen tartani.
Akárcsak a mobiltelefonok, az autók vagy a porszívók, a bolhanyakörv-technológia is hosszú fejlődésen ment keresztül. A régebbi változatok még mindig hatékonyak, a modern bolhanyakörvek fejlettebbek és hatékonyabbak a megelőzésben.
A mai kutya és macska gazdiknak már lehetőségük van hatékony, hosszan tartó a megelőzést biztosító készítményeket is választani. Az újabb technológia rugalmas kialakítást és a kényelmes illeszkedést is biztosít. A nyakörv felhelyezése egyszerű és a védelem akár nyolc hónapig is tarthat.
A bolhanyakörvek egyszerű módon juttatják ki a bolhák elpusztításához vagy elriasztásához szükséges hatóanyagokat. Egyes nyakörvek érintéssel terítik szét a hatóanyagokat a háziállat testén.
Az újabb innovációk lehetővé teszik, hogy a nyakörvek úgy működjenek, mint egy gát.
Mintha csak szabályozott mennyiségű vizet engednénk a patakba:
a hatóanyagok a magas koncentrációjú és tárolási területről (a bolhanyakörv) az alacsony koncentrációjú területre (a kutya, vagy macska szőre, szőrzete és bőre) áramlanak.
A nyakörv lassan bocsátja ki a hatóanyagokat a kutya, vagy macska testén, és a bolhák elpusztulnak, amikor ezekkel érintkeznek. Ehhez még megcsípniük sem kell a kutyát, vagy macskát. Ez a folyamat addig folytatódik, amíg a nyakörvet ki nem kell cserélni.
Igen! A bolhanyakörveket úgy tervezték, hogy elpusztítsák a bolhákat. Egyes nyakörvek csak a kifejlett bolhákat célozzák meg, míg mások a bolhák fiatalabb stádiumainak egy részét is képesek elpusztítani.
Általánosan elterjedt tévhit, hogy az élősködőktől csak tavasszal és ősszel kell megvédenünk kedvenceinket. Igaz, hogy ilyenkor a bolhák gyakoribb látogatói a szőrős négylábúak bundájának. Ettől függetlenül egész évben érdemes védekeznünk ellenük.
Tudtad? A lakásban tartott macskák is lehetnek bolhásak! A gazdik cipőjéről szinte észrevétlenül juthat be a lakásba e kis élősködő, más fertőző betegségek kórokozóival együtt. Emiatt akkor is érdemes elgondolkodnod a bolhanyakörv használatán, ha cicád 100%-ban lakásban él.
A bolhanyakörvek kényelme megkönnyíti, hogy segíts megvédeni kedvenced a bolha csípéseitől. A megfelelő illeszkedés a kulcsa annak, hogy a legtöbbet hozd ki a nyakörvből. Mindig kövesd a gyártó utasításait, de tartsd szem előtt ezeket az általános tippeket:
A külső élősködők elleni készítmények széles skáláján a legtöbb termék már nem csak a bolha ellen véd. Egyre több készítmény már védelmet nyújt kullancs és szúnyog ellen is. Ráadásul e készítmények között nem csupán nyakörv, hanem akár rácsepegtető oldat formájában is kaphatók.
Mivel a választék igen nagy, egy gazdi számára nehéz lehet eldönteni, melyik termék a legmegfelelőbb kedvence számára. Az azonban biztos, hogy a vásárlás során az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni:
Hasznos tudni, hogy a nyakörvek hatóanyagai jellemzően azonosak. Ettől függetlenül gyártanak külön-külön testméretre és akár állatfajra specializált bolhanyakörveket is. Hogy mekkora nyakörvet vegyél, sokszor függ a kedvenced testtömegétől, illetve a nyaka körméretétől is.
Egyes bolhanyakörvek éppúgy alkalmasak kiskutyának (kistestű, vagy kölyök) és macskának is, hiszen ezeket az állatok mérete szerint lehet választani.
A külső élősködők csípésen keresztül számos betegséggel képesek megfertőzni a kutyákat és macskákat.
A bolhák okozhatnak allergiás reakciókat, de egy fertőzött bolha lenyelésével akár féregfertőzéssel is találkozhatunk.
A kullancs csípése Lyme-kórhoz, babesiosishoz, anaplasmosishoz vagy rickettsiosishoz vethet, nem beszélve a szúnyogok által terjesztett szívférgességről. Ezek a betegségek az időben megkezdett és megfelelő kezelés hiányában akár az állat életét is veszélyeztethetik.
Ahhoz, hogy ne kelljen szembesülnöd a fenti betegségekkel, a legjobb, ha megelőzöd a bajt. Bár elsőre drágának tűnhet egy-egy nyakörv, amit időnként cserélni kell. Hosszútávon azonban a megelőzés mindig pénztárca kímélőbb, mint egy kórházi gyógykezelés. Így tehát nem csak a kellemetlen vakarózástól óvhatod meg kedvenced, hanem pénzt is takaríthatsz meg vele.
Ha bizonytalan vagy a bolhanyakörv biztonságosságát illetően vagy a felhelyezésében, bátran kérd állatorvosod segítségét ezekben a kérdésekben is!
Tetszett írásunk? Olvasd el a többi kutyás cikkünket is!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.