Tudtad? 2020-tól a rendőr betörheti az autód szélvédőjét, ha a kocsidban a nyári melegben állatot talál bezárva. Azon kívül, hogy az autóban hagyott kedvenced és autód épségét veszélyezteted ezzel, ha így alakulna, még eljárást is indítanak ellened állatkínzás miatt. Miért?
Akinek volt már „szerencséje” felforrósodott autóba ülni, az bizonyára tudja, hogy ez olyan érzés, mint amikor a forró sütőből veszed ki az ételt. Szinte éget a levegő és az autó teljes belsője is.
Korábbi cikkünkben már írtunk róla: egy kutyának nem kell kánikula a hőgutához.
Ezért is jó, ha tudod, hogy amikor
25 °C van a friss levegőn, az autóban nagyjából 48 °C lesz,
32 °C esetén pedig az autó belsője 72 °C-ra hevül.
Ez azt jelenti, hogy négylábú barátod az autóba zárva kb. 15 perc alatt halálos hőgutát kap!
Lehet, hogy te csak egyetlen percre szeretnél beugrani kedvenc boltodba, míg bezárod kedvenced az autóba, de az is előfordulhat, hogy sietségedben véletlenül felejted őt bent.
Akárhogy is: az állatnak TILOS indokolatlan vagy elkerülhető fájdalmat, szenvedést vagy sérülést okozni, így különösen az állatot nem szabad. Ilyen például az is, ha a kíméletét nem biztosító módon mozgatod és szállítod őt.
Mivel kedvenced nem egy egyszerű rakomány, nem elég beülteted az autóba, hanem gondoskodnod kell az ő hőérzetéről, hosszú utakon az étkezéséről és elegendő folyadék biztosításáról, valamint rögzítéséről is. A rögzítés ahogy neked is, kedvenced számára is különösen fontos, hiszen ennek hiánya balesetveszélyes: egy nagyobb fékezésnél te is és ő is megsérülhet.
Ha ezeket a tanácsokat betartod, biztonságos lesz az utazás mindannyiótok számára:
1. Használj kifejezetten kedvenced számára fejlesztett biztonsági eszközt: hámot, biztonsági ülést vagy biztonsági övet, térelválasztórácsot, esetleg fém ketrecet. Kistestű kutyák esetén a szállítódoboz is szóba jöhet.
2. Ha nincs speciális rögzítő eszközöd, a kutya a hátsó ülésen, egy utas felügyelete mellett utazzon, de semmiképp sem szabadon.
3. Bár videókon és fotókon jópofának tűnik, de jobb, ha nem engeded, hogy a kutya kilógassa a fejét az ablakon, mert ez a járművezetőre, a többi közlekedőre és házikedvencünkre nézve is balesetveszélyes lehet.
4. Csomagtérben csak akkor szállítsd a kutyát, ha azt rács választja el az utastértől.
5. Hosszú út esetén érdemes 2-3 óránként megállni, megmozgatni, megitatni a kutyát és szükség esetén SOS bonbonnal enyhíteni az esetlegesen felmerülő szorongását. Az ismerős szagok megnyugtatják a kutyát, ezért vigyünk magunkkal valamilyen otthoni, saját játékot, pokrócot vagy egyéb tárgyat.
Vihetem-e magammal a kutyát nagyalni?
Tetszett írásunk? Olvasd el a többi kutyás cikkünket is!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.