A kutya bundájának a típusától függ, hogy az milyen gyakoriságú és típusú ápolást igényel, de azt mindenképpen kimondhatjuk, hogy minden bundának szüksége van a gondozásra. Ennek több oka is van. A legfontosabb az egészségügyi ok, hiszen egy ápolatlan, koszos, gubancos szőrzet kiváló lehetőséget biztosít a bolháknak, kullancsoknak, de az atkáknak vagy akár az ekcéma kialakulásának is. Mindemellett a kutya sem érzi jól magát a bőrében, vagy inkább szőrében, ha az ápolatlan. Viszket, amit akár sebesre is vakarhat, rághat. A kefélés, fésülés viszont eltávolítja a koszt, az elhalt szőrszálakat és élénkíti a vérkeringést. Így kutyánk bundája egyenletesen és egészségesen tud fejlődni.
Nézzük meg először, hogy hogyan is épül fel a kutyák szőrzete. Az irhában található szőrtüszőkből nő ki és egy szerkezeti fehérjéből, a keratinból épül fel. Ezekből a szőrtüszőkből fejlődnek a pehelyszálak, ami az aljszőrzet, a szigetelő réteg, és a durvább fedőszőr egyaránt.
Koronaszőr: Ez a legvastagabb és leghosszabb szőrzet, leginkább a hátgerincen, a combokon és a nyakon található. Rövid szőrű fajtáknál ez a szőrzet kevés vagy teljesen hiányzik, de a durva szőrzetű fajtáknál bizony nagyon sok a koronaszőr.
Fedőszőr: A kutyák egész testén megtalálható, a koronaszőrnél rövidebb és vékonyabb szőrzet.
Pehelyszőr: Ez a legrövidebb és legvékonyabb szőrzet, amely a már említett két szőr fajta alatt található. Bár rövid és vékony szőrzetről van szó, de igen tömött, ezáltal segít megtartani a kutya testének melegét.
Tapintószőr: A szemek fölött és a felső ajkon, valamint az állon találhatóak.
Ilyenek például a yorkshire terrierek és a shi-tzuk. Bundájuk heti rendszerességgel igényli a fésülést, kefélést hogy ne filcesedjen, csomósodjon.
Ilyenek például a kopók, a tacskók és a vizslák. Testüket egyenletes, általában kemény tapintású, nagyjából 1-3 centiméteres szőr fedi.
Ilyenek például a terrierek, a drótszőrű tacskók és a drótszőrű vizslák.
Ilyenek például a juhász kutyák, a labradorok és a husky-k. Ezt a szőrzet típust puha, tömött aljszőr és a kemény fedőszőr jellemzi, természetesen évszaknak megfelelően.
Ilyenek például a pulik és a komondorok.
Ilyenek például a spánielek és a retrieverek.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy ősszel és tavasszal váltják a kutyák a bundájukat, ezért számos kutyafajta esetében ilyenkor gyakrabban kell a szőrzetet ápolni.
Amennyiben a felesleges szőrzetet, például a farok alatti területen, vagy a talppárnák között mi magunk szeretnénk nyírni, kérjük ki szakember tanácsait és legyünk nagyon óvatosak!
Tippek
Tetszett írásunk? Olvasd el a többi kutyás cikkünket is!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.