A felelős gazdik jól tudják, hogy kutyáikat és macskáikat különösen fontos, hogy megvédjék a külső élősködőktől. Ezek a kártevők nemcsak csúnyák és bosszantóak, hanem súlyos betegségeket is terjeszthetnek. Ebben a cikkben arról olvashatsz, hogyan védheted meg kedvenced ezektől a bosszantó élőlényektől.
Életük egy bizonyos pontján sok háziállat tapasztalja a bolhák, kullancsok vagy atkák okozta kellemetlenségeket.
Ezek az élősködők rendkívül irritálóak és nem csak súlyos bőrproblémákat okozhatnak, de akár betegséget is hordozhatnak. A modern gyógyszerek számos külső élősködő kezelését és megelőzését teszik egyszerűbbé.
A külső élősködők a test külső részén élnek, és úgy maradnak életben, hogy tápanyagokat vesznek el a gazdájuktól. Míg egyesek csak kisebb bőrproblémákat okozhatnak, mások olyan kórokozókat és belső élősködőket is hordozhatnak, amik súlyos, életveszélyes betegségeket okozhatnak. Többek között a szúnyogok szívféreglárvákat közvetíthetnek, amelyek legyengítő, sőt halálos szívférgességet okozhatnak. A kullancsok által terjesztett Lyme-kór veseelégtelenséget és más súlyos egészségügyi problémákat okozhat.
Bár a külső élősködők főleg a szabadban találhatók, bejuthatnak a lakásba is, és képesek a 100%-ban lakásban tartott macskákat is megfertőzni. A paraziták a nyitott ajtókon és ablakokon keresztül juthatnak be, vagy másik kiskedvenccel együtt, vagy akár cipőnkön is haza utazhatnak a napi sétáról.
A külső paraziták tüneteinek felismerése fontos mind az ember, mind kutyák és macskák egészsége szempontjából. A rendszeres szőr és bőr ellenőrzése, illetve a kültakaró gyakori vizsgálata segíthet megtalálni a parazitákat, amelyeket még azelőtt kezelhetsz, hogy súlyosabb problémát okozna.
A fertőzés jelei és tünetei:
A kezelés mindig attól függ, hogy milyen típusú parazitáról van szó, és hol él a kutyán, vagy macskán (a bőrön vagy a bőrön belül, a fülben stb.). A fertőzés létrejöttekor jellemzően a helyi kezelések (krémek, gélek, spray-k, samponok és testápolók) alkalmazandók.
Ha kedvenced megfertőződött, előfordulhat, hogy más állatokat és háztartási tárgyakat is le kell kezelni az élősködők elpusztítása és a további terjedésének megakadályozására. A bútorok, szőnyegek és ágyneműk mind olyan lehetséges területek, amelyek tisztításra szorulnak.
A legjobb és legolcsóbb kezelés a megelőzés!
Az egész éves megelőzés segít kedvenced és háztartásod biztonságának és egészségének fenntartásában.
Ahhoz, hogy megtaláld kutyád, vagy macskád számára a legmegfelelőbb védekezési módot, ismerd meg a lehetőségeket!
Bolhanyakörv: a társállat nyakára illesztve juttatja ki a bolhák és kullancsok elpusztításához vagy elriasztásához szükséges hatóanyagokat. Egyes nyakörvek érintéssel terítik szét a hatóanyagokat a háziállat testén. Lassan bocsátják ki a hatóanyagokat, egyes eszközök akár 6-8 hónapon át is biztosítják kedvenced védelmét.
Előnye, hogy nem szükséges az élősködőnek megcsípnie az állatot, elegendő csak a szőrével-bőrével érintkeznie.
Hátránya, hogy helytelen felhelyezés esetén az állat könnyen eltávolíthatja vagy lejátszhatja magáról.
Spot-on: rácsepegtető oldat, melyet az állat gerince mentén a bőrre csepegtetve kell alkalmazni.
Előnye, hogy nagy testű kutya esetén a test több pontjára juttatva biztosítja a védelmet. Az élősködőt érintkezés útján tartja távol kedvencünktől, a távoltartáshoz nem szükséges megcsípni a kedvencünket. Ráadásul ezt biztosan nem tudja levenni magáról a kedvenced.
Hátránya, hogy ha véletlenül nem megfelelő helyre csepegteted, kedvenced könnyen lenyalhatja magáról.
Tabletta: szájon át alkalmazva, belsőleg felszívódva nyújt védelmet.
Előnye, hogy jellemzően ízesítettek ezek a tabletták és nem kell vesződni sem a nyakörv felhelyezéssel, sem a csepegtetés alatt a kedvencünk rögzítésével. Nagyon egyszerű alkalmazni és a kedvencek is jól tolerálják.
Hátránya, hogy a bolháknak és kullancsoknak meg kell tapadniuk a gazda állaton és el kell kezdeniük táplálkozni ahhoz, hogy a hatóanyaggal érintkezésbe kerüljenek.
A megfelelő védelem érdekében fontos, hogy összevessük kedvencünk életmódját és azt, hogy pontosan mi ellen kívánunk védekezni: kullancs, bolha, rüh, esetleg szúnyog?
Ha bizonytalan vagy a megfelelő szer kiválasztásában, kérd bátran állatorvosod segítségét, vagy kérdezz szakértőnktől bizalommal!
Tetszett írásunk? Olvasd el a többi kutyás cikkünket is!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.