A felelős gazdik jól tudják, hogy kutyáikat és macskáikat különösen fontos, hogy megvédjék a külső élősködőktől. Ezek a kártevők nemcsak csúnyák és bosszantóak, hanem súlyos betegségeket is terjeszthetnek. Ebben a cikkben arról olvashatsz, hogyan védheted meg kedvenced ezektől a bosszantó élőlényektől.
A tavasz beköszöntével újra itt az ideje, hogy kedvenceink védelmére különös figyelmet fordítsunk. Mint felelős gazdinak, biztosan számodra is fontos, hogy négylábú társad egészségét megőrizd a külső élősködőktől. Ebben az útmutatóban összegyűjtöttük számodra mindazt, amit a kullancsok és bolhák elleni hatékony védekezésről tudnod kell.
A külső élősködők jelenléte nem csupán kellemetlen helyzetet teremt – ennél sokkal többről van szó. Ezek a paraziták komoly egészségügyi kockázatot jelentenek kedvencedre nézve. A kullancsok által terjesztett Lyme-kór súlyos szövődményeket okozhat, míg a bolhák csípése nem csak kellemetlen viszketéssel jár, hanem allergiás reakciókat és makacs bőrproblémákat is kiválthat. Ne feledkezzünk meg a szúnyogokról sem, amelyek a veszélyes szívférgesség terjesztői lehetnek.
Sokan azt gondolják, hogy a lakásban tartott kedvenceiket nem fenyegeti veszély. Ez azonban tévedés! A paraziták könnyen bejuthatnak otthonunkba cipőnkön vagy ruházatunkon keresztül, így a benti kedvencek ugyanúgy veszélyeztetettek lehetnek.
A külső paraziták tüneteinek felismerése fontos mind az ember, mind kutyák és macskák egészsége szempontjából. A rendszeres szőr és bőr ellenőrzése, illetve a kültakaró gyakori vizsgálata segíthet megtalálni a parazitákat, amelyeket még azelőtt kezelhetsz, hogy súlyosabb problémát okozna.
A fertőzés jelei és tünetei:
A kezelés mindig attól függ, hogy milyen típusú parazitáról van szó, és hol él a kutyán, vagy macskán (a bőrön vagy a bőrön belül, a fülben stb.). A fertőzés létrejöttekor jellemzően a helyi kezelések (krémek, gélek, spray-k, samponok és testápolók) alkalmazandók.
Ha kedvenced megfertőződött, előfordulhat, hogy más állatokat és háztartási tárgyakat is le kell kezelni az élősködők elpusztítása és a további terjedésének megakadályozására. A bútorok, szőnyegek és ágyneműk mind olyan lehetséges területek, amelyek tisztításra szorulnak.
Megelőzés - a legokosabb befektetés!
A rendszeres megelőzés nemcsak kedvenced egészségét védi, de pénztárcádat is kíméli. Egy már kialakult fertőzés kezelése általában jóval költségesebb és időigényesebb, mint a folyamatos védelem biztosítása. Ne feledd, hogy a paraziták nem csak a meleg időszakban jelentenek veszélyt, ezért érdemes egész éves védelemben gondolkodni.
Ahhoz, hogy megtaláld kutyád, vagy macskád számára a legmegfelelőbb védekezési módot, ismerd meg a lehetőségeket!
Bolhanyakörv: a társállat nyakára illesztve juttatja ki a bolhák és kullancsok elpusztításához vagy elriasztásához szükséges hatóanyagokat. Egyes nyakörvek érintéssel terítik szét a hatóanyagokat a háziállat testén. Lassan bocsátják ki a hatóanyagokat, egyes eszközök akár 6-8 hónapon át is biztosítják kedvenced védelmét.
Előnye, hogy nem szükséges az élősködőnek megcsípnie az állatot, elegendő csak a szőrével-bőrével érintkeznie.
Hátránya, hogy helytelen felhelyezés esetén az állat könnyen eltávolíthatja vagy lejátszhatja magáról.
Spot-on: rácsepegtető oldat, melyet az állat gerince mentén a bőrre csepegtetve kell alkalmazni.
Előnye, hogy nagy testű kutya esetén a test több pontjára juttatva biztosítja a védelmet. Az élősködőt érintkezés útján tartja távol kedvencünktől, a távoltartáshoz nem szükséges megcsípni a kedvencünket. Ráadásul ezt biztosan nem tudja levenni magáról a kedvenced.
Hátránya, hogy ha véletlenül nem megfelelő helyre csepegteted, kedvenced könnyen lenyalhatja magáról.
Tabletta: szájon át alkalmazva, belsőleg felszívódva nyújt védelmet.
Előnye, hogy jellemzően ízesítettek ezek a tabletták és nem kell vesződni sem a nyakörv felhelyezéssel, sem a csepegtetés alatt a kedvencünk rögzítésével. Nagyon egyszerű alkalmazni és a kedvencek is jól tolerálják.
Hátránya, hogy a bolháknak és kullancsoknak meg kell tapadniuk a gazda állaton és el kell kezdeniük táplálkozni ahhoz, hogy a hatóanyaggal érintkezésbe kerüljenek.
A megfelelő védelem érdekében fontos, hogy összevessük kedvencünk életmódját és azt, hogy pontosan mi ellen kívánunk védekezni: kullancs, bolha, rüh, esetleg szúnyog?
Ha bizonytalan vagy a megfelelő szer kiválasztásában, kérd bátran állatorvosod segítségét, vagy kérdezz szakértőnktől bizalommal!
Tetszett írásunk? Olvasd el a többi kutyás cikkünket is!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.