Kutyapelenka: minden, amit tudnod kell róla! Miért hasznos? Miért van szükség rá? Hogyan válassz?
Kezdő gazdik számára talán furcsa lehet a kutyapelenka használata. A kutyapelenka az embereknek való pelenkákkal ellentétben nem csak a nadrágpelenkát jelöli. Ha te is a kezdő gazdik táborát erősíted, vagy még csak tervezed egy kiskutya örökbefogadását, olvass tovább! Ez a cikkünk sokat segíthet a szobatisztaságra való nevelésben.
A kutyapelenka nem csupán a beteg, ürítési gondokkal küldő kutyáknak lehet segítséges. Annak a kutyusnak is hasznos, aki még csak kb. 8-10 hete jött a világra és gazdijával a szobatisztaságot kezdi gyakorolni.
Bár sokan azt mondják, elég egy kis újságpapír, valljuk be, ez egy elavult módszer. Ha kedvencednek szüksége lehet a lakáson belül is üríteni, akkor egy nedvességet és szagokat elzáró pelenka lényegesen hasznosabb megoldás.
Kezdetekben nagyjából ennyi ideig lehet hasznos a kiskutyádnak a kutyapelenka
Kutyapelenka használata során fontos szempont a kutya kora és az oltások megléte. Amíg kedvenced kölyök, gyakrabban ürít felnőtt társainál. Ilyen korban hasznos lehet a pelenka, hiszen az oltások nélkül jobb a kutyás közösségi tereket is elkerülni. Ráadásul megelőzheted a baleseteket, amik mindkettőtöknek kellemetlenek lehetnek.
Ideális esetben 3 hónapos korig a szobatisztaságot meg lehet tanítani kedvencednek, és ebben óriási segítség lehet a kutyapelenka.
Javasolt oltási sor
A kutyákat általában 8 hetes korban kezdik oltani, majd ezt követően 2 hetente ismétlő oltások ajánlottak. Az, hogy javasoltan ekkor kezdik oltatni a kutyusokat, nem jelenti, hogy védtelenek a betegségekkel szemben. Tény azonban, hogy rájuk jobban kell vigyázni, mint oltott társaikra, mert egyes betegségek az életét veszélyeztethetik.
Az 1. oltás a parvovírus elleni vakcina 8 hetesen, melyet 2 hét múlva követ egy kombinált oltás. Ez után 2 héttel ismételt kombinált oltás jön. 3 hónapos korban megkaphatja az 1. veszettség elleni oltást, majd 2 hét múlva egy újabb kombináltat. Az első veszettség elleni oltás után 6 hónappal a 2. veszettség elleni oltás.
Egyes állatorvosok természetesen ettől eltérhetnek a helyi viszonyoknak megfelelően. Fontos, hogy erről mindig konzultálj a saját állatorvosoddal.
Körülbelül 4 hónaposan, az első veszettség utáni oltást követően fokozott óvatossággal már készen áll kedvenced arra, hogy közösségbe vidd. Addig azonban (ha 8 hetesen fogadtad őt örökbe) eltelt nagyjából 8 közös hét.
Ha minden rendben van, akkor ebben a 8 hétben is szüksége lesz kijárni, és nem biztos, hogy ezt a munkád, vagy a kutya fejlettségi szintje szerint balesetmentesen fogja tudni megtenni.
Ebben a kis korban is bátran elkezdheted megtanítani számára az alap dolgokat. Ha a kutyust nem a szabadban szeretnéd tartani, hanem lakásban, vagy bent és kint egyarán, elengedhetetlenül fontos, hogy szobatisztaságra neveld. Ha nincs lehetőséged őt olyan helyre vinni, ahol nem fordul meg kutya, nagyon nagy segítség lehet a kutyapelenka használata.
Úgy vonhatod be a pelenkát, ha eleinte a saját helye mellé teszel egyet. Helyhez szoktató cseppekkel (pl. Trixie helyhez szoktató csepp könnyebben hozzászoktathatod kedvencedet a kutyapelenka használatához.
Amikor kedvenced mozgásán, viselkedésén látod, hogy hamarosan pisilnie, vagy kakilnia kell, vidd a kutyát a pelusra. Ha ott sikeresen elvégezte dolgát, dicsérd és jutalmazd meg. Ezt ismételve idővel a pelenka helyét eltolhatod mindig kicsivel közelebb a bejárati ajtóhoz. Amikor már ügyesen hozzászokott a pelenkához, kihelyezheted azt a kertbe is, így szoktatva a kinti ürítésre.
A pelenkát méret szerint, kedvencedhez mérted tudod megvásárolni. Létezik belőle 60x45 cm-es, 60x60-es és 60x90 cm-es is.
Idővel, amikor már a szabadban végzett dolog után is kap dicséretet, jelezni fog, hogy szüksége van kimenni. Ha mindent jól csinálsz, idővel el is hagyhatjátok a pelenka használatát.
Nem csak a szobatisztaságra való nevelés során lehet szükség kutyapelenkára!
Az élet néha úgy hozhatja, hogy a kutyust pelenkázni kell. Egyes műtétek után (pl. szuka kutyák esetében ivartalanítás után lehetnek vizeletürítési gondjai, amihez gyógyszeres kezelés is szükséges), vagy időskorban már nem a leterített, hanem inkább a nadrágpelenka lehet a megoldás a balesetek megelőzésére. Nadrágpelenkából már egészen sok típus létezik kezdve a hím és nőstény kutyákra szabva, egészen a mosható pelenkákig. Ezek méret szerint vásárolhatóak, így könnyen megtalálod a kedvencedre leginkább passzolót.
A kutyapelenka, legyen az akár leteríthető kendő, vagy nadrágpelenka, hasznos lehet még
Kutyapelenkából több típusú termék is létezik. Ahogy fentebb is írtuk, vannak
Mindkét típus esetén a pelenka egyik oldala valamilyen szigetelő réteg, ami meggátolja az átnedvesedést, a másik oldala pedig nedvszívó anyag.
Bár a mosható változat szimpatikus lehet a környezettudatos vásárlók számára, nem árt gondolni arra is, hogy később ezeket valamilyen úton-módon tisztítani, mosni kell.
Fontos, hogy pelenka használatakor ügyelj arra, hogy az aktuálisan használt pelenkán legyen száraz terület. A kutyák nagyon érzékenyek a tisztaságra és nem szívesen lépnek rá egy már pisis pelenkára. Ha nincs a pelenkán elég száraz terület, cseréld ki.
Tetszett írásunk? Olvasd el a többi kutyás cikkünket is!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.