Kutyáddal külföldre utaznál? Útlevél nélkül ne indulj sehová! Cikkünkből most minden fontosat megtudhatsz a kutya útlevélről, hogy zökkenőmentes legyen az utazás.
Hazánkban 2004. október 1‑től hatályba lépett ún. háziállat-útlevélre vonatkozó szabályozás, ami megkönnyíti a házikedvenced utaztatását. Bár macskákat viszonylag ritkán visznek nyaralni a gazdik, a külföldre történő utazáskor épp úgy, mint a kutyáknak, a macskáknak, sőt, a vadászgörényeknek is rendelkeznie kell útlevéllel. A kutyaútlevél Unió-szerte elismert igazolásként szolgál arra, hogy kedvenced megkapta a veszettség elleni védőoltást.
Fontos, hogy utazás előtt mindig tájékozódj a célország előírásairól. Eltérőek lehetnek ugyanis a háziállatokkal történő beutazások szabályai éppúgy országonként, mint állatfajonként.
Az európai kisállatútlevél, ismertebb nevén kutyaútlevél, egy szabványos uniós minta alapján kiállított nemzetközi okmány. Ez egy sorszámozott szigorú számadású okirat, amit a jogosult állatorvosok a Magyar Állatorvosi Kamarától szereznek be. Ennek megléte elengedhetetlen az uniós tagállamok közötti utazáshoz. Az útlevél kedvenced teljes élettartama alatt használható, ha rendelkezik érvényes veszettség elleni védőoltással.
Az állatútlevél akkor szükséges, ha az Európai Unió államain belül utazol kedvenceddel. Ha nem EU‑s országba utaztok, önmagában a kutyaútlevél kiváltása nem mindig elegendő. Ez esetben a lakóhelyed szerinti illetékes hatósági állatorvostól kiviteli igazolást kell kérned az érvényes előírások szerint.
+1 Tipp: Kutyával történő utazás esetén jól gondold át az útvonalad! Ha a célország nem Európai Uniós tagállam, de akár egy rövid időre is beléptek útközben egy EU-s országba, az útlevélre szükségetek lesz.
A kutya útlevél igénylés az állatorvosnál történik. Kiállítására minden olyan állatorvos jogosult, aki a Magyar Állatorvosi Kamara tagja és az illetékes állategészségügyi hatóságtól veszettség elleni védőoltásának végzésére vonatkozó engedélye van.
A kutya útlevél kiállítása szinte azonnal megtörténhet, kivéve, ha olyan EU-s tagállamba szeretnél utazni négylábú társaddal, ami különleges követelményeket követel. Erről az utazás előtt feltétlenül tájékozódj, hogy állatorvosoddal a megfelelő dokumentumot állíttathasd ki.
A kutya útlevél ára cikkünk írásának időpontjában egy általunk megkérdezett állatkórházban 18.500 Ft. Ez természetesen állatorvosonként és állatkórházanként eltérhet.
Ha véletlenül elveszett, vagy sikerült olyan helyre tenni, ahol azt hitted, biztosan megtalálod, de nem így történt, igényelhetsz új útlevelet kedvencednek. Ez esetben azonban a kiállítás és regisztráció költségeit újra meg kell fizetned.
Az útlevél kutyáknak az egész Unión belül egységes. Így, ha véletlenül épp a külföldi nyaralás alatt veszíted el, keress fel ott egy jogosult állatorvost, aki a szükséges azonosítás elvégzése után kiállítja majd az új útlevelet. Ha nem tudod igazolni a veszettség elleni oltás meglétét, akkor egy veszettség elleni oltás beadása után tudják ezt pótolni. Az új útlevélért és az esetlegesen szükséges új oltásért a helyi szokásos gyakorlat és tarifák szerint kell majd fizetni.
Mivel Magyarországon a veszettség elleni oltás beadása évente kötelező, így a magyar kutyaútlevél érvényesség a veszettség elleni oltás dátumától számított 365 napig tart. A 365 nap letelte után nem hosszabbodik automatikusan, hanem az csak az új oltás beadatása és igazoltatása után használható ismét. Ha csak ritkán utazol kedvenceddel külföldre, a tervezett utazás előtt ellenőriztesd állatorvosoddal, hogy az útlevélben szereplő igazolások érvényesek‑e még.
Ahogy fentebb is írtuk, a kutyaútlevél kiadásának feltétele a veszettség elleni oltás és a chip megléte.
A teljesség igénye nélkül ezeknek a feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy a kedvenced magaddal vihesd külföldre:
Az útlevélbe az utazás előtt az alábbiakat kell rögzíteni:
Ha még bizonytalan vagy afelől, hogy biztosan jó ötlet-e magaddal vinni kedvenced, olvasd el cikkünket ebben a témában: Vihetem-e magammal a kutyát nyaralni? Nagyon fontos, hogy kedvenced utazáskor megfelelő körülmények között szállítsd, mert szabadon utaztatva különösen veszélyes lehet ez számára. Arról, hogy hogyan rögzítsd kedvenced az autóban, itt olvashatsz bővebben: Ezért ne hagyd a kutyát nyáron az autóban!
Akár külföldi, akár belföldi utazást tervezel, nagyon fontos, hogy egy jól összeállított házipatika is legyen nálad arra az esetre, ha kedvenceddel bármi történne. Ezeket érdemes magaddal vinni:
Fontos, hogy egy hosszabb úton 2-3 óránként mindenképp iktassunk be legalább fél órás pihenőket lehetőleg olyan helyen, ahol meg tudjuk sétáltatni kutyánkat. Ügyeljünk a klíma használatára is, mert kedvencünk a túlzott hűtés következtében könnyen megfázhat.
+1 Tipp: mielőtt elindulnátok, feltétlen érdeklődj az állatorvosnál arról, hogy a kiszemelt országban milyen speciális betegségek jellemzőek. Akár trópusi, akár mediterrán országba utaztok, lehetnek olyan betegségek, amik nálunk nem jellemzőek. 10 évvel ezelőtt például ilyen volt a szívférgesség is.
Kérdésed merült fel? Keresd állatorvosainkat, akik készséggel válaszolnak!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.