A kutyatulajdonosok számára nem újdonság, hogy az állat néha bepisil. Nemcsak a kölyökkutya képtelen uralkodni a húgyhólyagján, előfordulhat, hogy különböző okok miatt egy felnőtt kutya sem tudja mindig kivárni a séta idejét. Sok gazdi igen rosszul reagál a vizelettartási problémákra, ám bosszankodás vagy büntetés helyett célszerűbb felderíteni a háttérben húzódó okokat.
A vizelettartási problémák a kutyák esetében is legalább olyan frusztrálóak tudnak lenni, mint nálunk, embereknél. De amíg egy gyermek, vagy felnőtt ki tudja fejezni szóban a gondjait, addig egy kutyus erre nem képes.
A vizelettartási problémák felderítésében egyaránt támaszkodhatunk:
A rutinos gazdik számára is okozhat meglepetést egy-egy eset, de tény, hogy ők sokkal rugalmasabban kezelik azt, ha bepisil otthon a kutyus.
Általában három okra vezethető vissza, ha a kutya nem tudja tartani a vizeletét:
A szeparációs szorongás nagyon súlyos lelki probléma, ami legtöbbször olyan kutyáknál fordul elő, akik:
Nemcsak vizelettartási problémákban nyilvánul meg, de a kutya félelmének, bizonytalanságának és bizalmatlanságának manifesztálódásaként:
A szobatisztaságra nevelés nemcsak a gazdi, de a kutya számára is fontos folyamat a szocializációban. A korábban rossz körülmények között tartott, mentett kutyusok sokszor igen nehezen alkalmazkodnak az új környezethez és akkor is vizelettartási gondokkal küzdenek, ha meleg, szerető családra leltek új otthonukban.
Ha viszont már kölyökkorban elkezdtük a kutya szobatisztaságra nevelését, és hirtelen, vagy egyre sűrűbben jelentkezik a bepisilés, akkor a viselkedésnek más lehetséges okai is vannak.
Ha a kutya egyik napról a másikra elkezd bepisilni, azt általában a kutyák egyik leggyakrabban észlelt egészségügyi problémája, a húgyúti fertőzés okozza.
Kérjünk időpontot az állatorvoshoz, aki nagy valószínűséggel vizeletmintát fog venni az általános vizeletvizsgálat és esetleg baktériumtenyésztés elvégzése érdekében. Ha állatorvosa húgyúti fertőzést diagnosztizál, a következő lépés egy célzott antibiotikum-kúra.
Az állatorvos egyéb lehetséges vizelési problémákat tárhat fel, például:
A vizelet-inkontinencia az idősebb kutyáknál fordul elő leginkább, de fiatal felnőtt kutyánál is kialakulhat. Ilyenkor a kutya vizelete időnként szivárog vagy csöpög, vagy szundikálás közben vizeletpocsolyákat hagy a fekhelyén, esetenként a padlón. Szerencsére az inkontinencia sok esetben gyógyszeres kezeléssel megszüntethető.
Ha a kutya inkontinens, fontos tudni, hogy:
Másrészt, ha a kutya tudatosan nagy mennyiségű vizeletet enged el a nem megfelelő területeken, az valószínűleg nem inkontinencia, hanem viselkedészavar. Erről később még szót ejtünk.
A vizeletvizsgálaton kívül az állatorvos további diagnosztikai vizsgálatokat javasolhat a betegségek kizárására, a kutya egyéb tüneteitől függően (ha vannak ilyenek). A kezelés minden esetben a diagnózistól függ!
A kölyökkutyáknak vagy - felnőttként befogadott kutyáknak - a szocializáció idején lehetnek baleseteik, amit a helyhez szoktató kiegészítőkkel oldhatunk meg.
Az időskorú kutyák esetében az fizikai betegségeken kívül a szellemi kapacitás csökkenése is okozhat vizelettartási gondot. A demencia vagy szenilitás különböző formái miatt az öregedő kutya elfelejtheti a képzését, vagy azt, hogy éppen hol van.
Bizonyos esetekben a demencia valamilyen szinten kezelhető gyógyszerekkel és kiegészítőkkel, ám ahogy az embereknél, úgy a kutyák esetében is számolnunk kell azzal, hogy a helyzet súlyosbodni fog. Ilyenkor higiénés és kényelmi eszközökkel tehetjük könnyebbé szeretett barátunk számára az utolsó éveket.
Nagyon fontos, hogy az idős kutya éppoly kedves és jó barát marad, mint fiatalon volt, ám a szokottnál több gondoskodást és figyelmet igényel. Ez pedig azzal jár, hogy meg kell tanulnunk azt, hogyan is kell gondozni egy idősebb kutyát. Ehhez állatorvostól kérhetünk segítséget.
Ahogy korábban említettük a rossz körülmények okozta szocializációs és lelki problémák nyomot hagynak a kutyán. Ugyanakkor nemcsak a gondatlanul tartott felnőtt kutya esetében fordulhat elő, hogy bepisil.
Egészséges felnőtt kutyánál a bepisilés lehet a dominancia vagy a területhatárok kifejezése is, főleg, ha hím kutyáról van szó. Gyakran előfordul olyan kutyák esetében, akik vidéken és/vagy kertes házban élnek, ám szabad bejárásuk van a ház egyes helyiségeibe.
A vizelettartási probléma nemcsak a dominancia, hanem éppen ellenkezője, az alávetett helyzet elfogadását is jelezheti, így amikor agresszíven lépünk fel egy szituációban, a kutya, alárendelt helyének elfogadásaként – vagy félelmének jeleként! – bepisil.
Különleges és mondhatni kedves szituáció, amikor a kutyus annyira örül, hogy izgalmában bepisil. Ez leginkább akkor figyelhető meg, ha hosszabb idő után újra találkozik a gazdájával, a szeretett családtagokkal.
Néhány kutya a beilleszkedés ideje alatt pisil csak be, ugyanakkor a váratlan helyzetek vagy tartós állapotváltozásokra is reagálhat így.
Ilyen helyzet lehet például:
Első és legfontosabb, hogy továbbra is barátként gondoljunk rá, ne pedig kényelmetlenségként, gondként. A kutya megérzi, ha elvesztette a bizalmunkat, és érzelmileg eltávolodtunk tőle, ami számára szenvedést okoz és súlyosbíthatja a vizelettartási problémáját.
Ha a kutya viselkedése áll a háttérben, akkor érdemes a házi nevelést, szocializációt kiegészíteni egy szakértő támogatásával. Vigyük kutyaiskolába, tréningre négylábú barátunkat. Nem baj, ha már felnőtt, a kiképző nevelése nem fog ártani neki.
Az okok felderítése után kezdjük meg az állapot enyhítését, javítását:
Nemcsak a lakásunk higiéniája, de a kutya érdekében is minél előbb derítsük fel az okokat. Egy korábban szobatiszta kutyus számára komoly frusztrációt okozhat, ha nem tudja tartani a vizeletét. Szó szerint szégyelli magát, ami stresszt okoz nála, ez viszont nem tesz jót az általános egészségének és a hozzánk fűződő kapcsolatának sem.
Ha tetszett írásunk, olvasd el további cikkeinket is!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.