A kutyákon számos okból kialakulhatnak kopasz foltok vagy elvékonyodhat a szőr, némelyik eset súlyosabb, mint a másik. Míg a vedlés normális jelenség, de az olyan állapotok, mint az ételallergia és a pajzsmirigy alulműködés szintén kutya szőrhulláshoz vezethetnek. Épp úgy, mint az emberi hajhullás esetén, nincs csak egy oka annak, hogy kutyának hullik a szőre.
Mi okozza a kutya szőrhullását?
Különböző okai lehetnek a szőrhullásnak, íme néhány gyakori ok:
Hormonváltozások
A terhes és szoptató kutyákon néha szőrhullást tapasztalhatunk a hormonváltozások miatt. Ez általában a terhesség és az ápolás időszaka után leáll, amint a hormonjai visszatérnek a nem reproduktív szintre.
A szőrhullás másik, hormonokkal összefüggő oka a pajzsmirigy alulműködés, amelynek következtében a szervezet túl keveset termel a tiroxin (T4) hormonból. Ez tompa szőrzethez, kopasz foltokhoz és korpásodáshoz vezethet. A pajzsmirigy alulműködés általában a közepes és nagy méretű, 4 éves vagy annál idősebb kutyákat érinti.
Az állatorvosok becslése szerint a kutyák bőrbetegségének - beleértve a szőrhullást is - több mint 70%-a allergiás eredetű. A bőr egészségét általában befolyásoló allergének közé tartoznak a bolhacsípések, az ételallergiák és a környezeti allergiák, például a pollen és a penész. Az allergia általában genetikai jellegű és az ok felkutatása bonyolult folyamat lehet.
Az allergiás tünetek közé tartozik a bőrviszketés, vörös foltok, foltos szőrkopás/hullás, krónikus fülviszketés, gyomor-bélrendszeri problémák és krónikus hasmenés vagy bélgáz. Ha kutyád ilyen tüneteket tapasztal, jobb, ha beszélsz állatorvosoddal az allergiás vizsgálatokról.
Néha természetes, hogy a kutyuson megjelennek a kopasz foltok ahogy idősödnek, gyakran már az 1 éves kor elérése után. Az agár, a csivava és a tacskó mind hajlamos a fül, mellkas, has, comb vagy alsó nyak szőrének levedlésére.
Az emberekhez hasonlóan a kutyák is kaphatnak bakteriális vagy gombás fertőzéseket. A bakteriális bőrfertőzések gyakran karcolás vagy bolha harapás következtében megsérült bőrrel kezdődnek és emiatt irritációt, szőrhullást okozhatnak.
Az ótvar - más néven tinea - egy gombás fertőzés (valójában nem féreg), amely kerek, hámló bőrfoltokat és szőrhullást okoz. Ez a fertőzés gyakori kutyáknál, macskáknál és embereknél. A candida fertőzés a bőrön irritációt, nyílt sebeket okoz és szőrhulláshoz is vezethet. Ezek a bőrfertőzések gombaellenes krémekkel vagy orális gyógyszerekkel kezelhetők.
Rüh - A legtöbb kutya bőrén élnek ezek az apró élőlények, de a stressz vagy egy autoimmun rendellenesség megsértheti az immunrendszer természetes védekezőrendszerét és az atkák ellenőrizetlen elszaporodásához vezethet, ami irritáló bőrt és elváltozásokat okozhat.
A bolhák és az atkák okozta viszketés néhány esetben szőrhulláshoz vezethet. A kutyák egyszerűen megkarcolják magukat vakarózás közben és szőrtelen foltokat hagynak a bőrükön. A gyakori vakarás bőrkopáshoz vezethet, ami bakteriális vagy gombás fertőzésnek adhat helyet, és ez további szőrhullást eredményezhet. Néhány kutya allergiás a bolhákra vagy az atkákra, ez pedig további bőrgyulladásokat és szőrhullást okozhat. Mind a bolhák, mind a bőratkák nagyon fertőzőek és átterjedhetnek más háziállatokra, sőt még emberekre is, ezért nem szabad elhanyagolni a kezelést.
A paraziták mindkét típusa gyógyszerekkel kezelhető és speciális samponok, permetek, vitaminok segíthetnek az irritált bőr megnyugtatásában. Vásárláskor vess néhány egy pillantást a hatóanyagokra annak megállapításához, hogy a készítmény megcélozza-e a kutyád által tapasztalt bőrproblémákat.
Célszerű lépésről-lépésre kiküszöbölni a lehetséges okokat. Segítség lehet kutyák részére kifejlesztett szőrkondícionáló tabletta biotin tartalommal. A biotin hozzájárul a fényes, csillogó szőrzet kialakulásához és fenntartásához. Érdemes lehet különös figyelmet szentelni a tápra és kipróbálni különböző hipoallergén kutyaeledeleket, hátha ezek enyhítik a problémát. A változás nem egyik napról a másikra történik.
Ha nem tapasztalsz javulást a különböző készítmények használatával, érdemes felkeresni az állatorvost, hogy kizárjon néhány komolyabb eshetőséget, mielőtt a helyzet rosszabbodna.
Az állatorvosi vizit mindenképp javasolt, ha a kutyán kopasz folt található a következőkkel kombinálva:
A megelőzésen nagy hangsúly van, hiszen sokkal könnyebb a probléma megjelenése ellen tenni, mint azt utólag orvosolni. Ápoljuk az állat szőrét, lehetőleg válasszunk mindig a kutya típusának megfelelő, számára könnyen emészthető kutyaeledelt és teremtsünk nyugodt környezetet, tiszta fekhelyet, hogy megelőzzük a szőrhullást.
Tetszett írásunk? Olvasd el a többi kutyás cikkünket is!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.