Dr. Tilly Péter
Kedvenceink hozzánk hasonlóan öregszenek – a szövetek megújulását biztosító őssejtek lassan elfogynak, ezért az idős kutyák szőrzete elveszti korábbi fényét és tömöttségét.
Hasonló folyamatok zajlanak le az ízületekben is
- A porcok csak az ízületi váladékból tudják felvenni a szükséges tápanyagokat, és ennek mennyisége csökken.
- A 7 évesnél idősebb kutyák többségét már mozgásszervi és bőr-szőr problémák miatt viszik állatorvoshoz.
Mi ilyenkor egy felelős állattartó feladata?
Első lépés a megelőzés, ezen a téren is elsősorban az állat megfelelő táplálása.
Ezzel kapcsolatban él néhány tévhit:
- A kutyák a konyhai maradékon is jól elélnek, ha évezredeken keresztül elvoltak így, minek költsek a drága tápokra? Tény, hogy életben maradnak – egy darabig. Találkoztam olyan erdélyi juhásszal, akinek a kutyái tejsavóba szórt korpán és kenyérhéjon éltek, és nekiugrottak a medvének, ha kellett. Volt, amelyik a hat évet is megérte… Ez egy szélsőséges példa, az viszont elgondolkoztató, hogy az Egyesült Államok gyógyszer- és élelmiszer engedélyezési hatósága (FDA) tavaly úgy találta, hogy a konyhai koszttal etetett kutyák között sokkal gyakoribb a szívelégtelenség, mint a táppal etetett állatok körében.
- Nyers hússal való etetés – hiszen a farkasok is nyersen fogyasztják a zsákmányukat! De ne felejtsük el, hogy ők valóban szőröstül, bőröstül elfogyasztják az állatot, amely így teljes értékű táplálékforrás – nem azonos a csontozott marhahússal. Az utóbbira a jómódú gazdák körében van példa, akik azután értékes, nagytestű kutyáikkal jelennek meg a rendelőben, mert már 6-8 hónapos korban jelentkeznek a kalciumhiány miatt kialakuló mozgásszervi zavarok.
- Az állateledel boltokban kapható nyers hús forrása pedig teljesen bizonytalan. Egy friss közlemény szerint ilyen módon fertőződött meg gümőkorral öt macska. Angliában!
- És végül, de elsősorban a tápok. Minden összehasonlítás azt mutatja, hogy ezzel tesszük a legjobbat a kedvenceinknek.
Miért jobb a táp, mint a házikoszt?
Már egy középkategóriás tápot is úgy állítanak össze, hogy megfelelő arányban legyen benne:
- fehérje,
- aminosavak,
- ásványi anyagok,
- vitaminok,
- nyomelemek,
- sőt, még a bélflórát egyensúlyban tartó prebiotikumok is.
Ez azonban nem érvényes a filléres termékekre. Néhányszáz forintos kilónkénti árért leginkább kukoricát és rizst kapunk a kutyának, ennyibe sem a megfelelő hústartalom, sem pedig a vitaminpótlás nem fér bele.
Ökölszabályként elmondható, hogy – ha erre oda szeretnénk figyelni – akkor nagy kiszerelés esetén is a 800 Ft/kg feletti árú tápokat érdemes megvenni.
Az ízületi fájdalom csak a jéghegy csúcsa, a folyamatok évekkel korábban kezdődnek. Szerencsére egy jó, kifejezetten érett korú kutyák számára összeállított táppal tudunk ellene tenni, biztosítsuk kedvenceinknek a fájdalommentes időskort!
Tetszett írásunk? Olvasd el a többi cikkünket is!
Tovább a blogra!