Loading...
Ingyenes házhozszállítás
Grandopet
Blog
Mit tegyek, ha náthás a macskám?
2024.10.18
13:41
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
Mit tegyek, ha náthás a macskám?

Hallottál már macskát tüsszenteni? Ez előfordulhat az orrába kerülő portól, szösztől, szőrszáltól, de akár megfázástól is. Ahogy nálunk embereknél, úgy kisállatoknál is előfordulhatnak náthás megbetegedések. Ha érdekel, honnan tudhatod, hogy cicád náthás, vagy mit tehetsz érte, ha már felütötte fejét a baj, ezt a cikket feltétlenül olvasd el!

Mi az a macskanátha?

Minden macska megfázását macskanáthának nevezhetjük. Az állatorvosok által rettegett macskanátha azonban egy olyan összetett betegség, amelyet különböző vírusok és baktériumok okoznak. Ha a macska ezekkel a kórokozókkal fertőződik meg, akkor beszélhetünk a "valódi" macskanátháról. Ez egy gyorsan terjedő fertőző betegség, amely nem tévesztendő össze a szimpla megfázással. Bár a legtöbb macska megfázása ártalmatlan és gyorsan elmúlik, semmiképp se vedd félvállról, ha macskád gyakran mutat náthás vagy krónikus tüneteket.

Jó tudni, hogy a megfelelő kezelés hiányában néhány vírusos fertőzés súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, és akár végzetes is lehet.

Gyakran előfordul a calici vírusos macskanátha fertőzés, ami az emberi influenzához hasonlóan gyorsan terjed és az influenzánkhoz hasonló kellemetlen tüneteket okoz macskákban. Ekkor néhány napos lappangási idő után láz, étvágytalanság alakul ki, majd leginkább felsőlégúti tünetek jelentkeznek. Szerencsére a kombinált oltásokban szerepel a Calici vírus, így ezzel védekezhetünk a fertőzés ellen.

Mik a macskanátha tünetei?

A leggyakoribb tünetek közé az alábbiak tartoznak:

  1. orrfolyás
  2. tüsszögés
  3. köhögés
  4. rekedtség
  5. szemváladékozás
  6. kötőhártya-gyulladás
  7. étvágytalanság
  8. általános rossz közérzet
  9. láz

A macska calici vírus okozta nátha az alábbi tünetekkel jár:

  1. orrváladékozás
  2. fogínygyulladás
  3. szájfekély

Mit tegyünk, ha náthás a macskánk?

Mielőtt otthoni gyógymódokhoz nyúlnánk, vigyük el kedvencünket állatorvoshoz! A vizsgálat alapján kiderülhet, hogy csupán enyhe megfázásról van szó, amit könnyen lehet kezelni. A súlyosabb tünetek már komolyabb kezelést igényelhetnek.

Mit tegyak, ha náthás a macskám?

Hogyan kezeljük a náthás macskát?

Fontos, hogy mindig kövesd az állatorvos utasításait! A kis betegünk biztosan hálás lesz, ha kap némi extra törődést az alábbiak szerint:

A macskák köztudottan tiszta állatok. Ébren töltött idejük jelentős részét bundájuk ápolásával töltik. Egy beteg cica azonban nem tudja magát olyan tisztán tartani. Ilyenkor rá van utalva egy kis segítségre, különösen a nehezen elérhető helyeken. Az orrát és a szemeit töröljük meg óvatosan egy tiszta, nedves (inkább meleg vagy langyos) törölközővel, hogy eltávolítsuk a kellemetlen váladékokat. Természetesen, ha a macskánk nem viseli jól ezt a folyamatot, ne kényszerítsük rá!

Bár a macskák többsége nem kedveli a vizet, hasznos lehet, ha egy párásítót helyezünk el a macska kedvenc pihenőhelye mellett fél órára. Alternatív megoldásként az is jó lehet, ha náthás cicánkat 5-10 percre be csaljuk a fürdőszobába, miközben mi egy forró zuhanyt veszünk. A meleg, párás levegő segíthet a légutak tisztításában.

A macskák természetüknél fogva szeretik a meleg helyeket, így nem lesz nehéz feladat melegen tartani a beteg cicánkat. Egy fűtőtestre akasztható macskaágy kiváló választás lehet erre a célra, hogy kedvencünk kényelmesen és meleg környezetben lábadozzon.

Kell-e a macskának lázat mérni? Ha igen, hogyan?

Kevesen tudják, hogy a macskák is lehetnek lázasak. Ha cicád levert, gyenge, étvágytalan és bágyadt, elbújik, és magányra vágyik, könnyen lehet, hogy lázas. Ha megérinted (például a fülét), és melegebbnek érzed a szokásosnál, aggodalomra adhat okot. Ilyenkor hasznos, ha megmérjük a lázát, hiszen ez sokat elárulhat az állapotáról.

Érdekesség, hogy a macskák testhőmérséklete magasabb, mint az embereké. Ha a testhőmérséklete 38,6-39,4 fok között van, már hőemelkedésről beszélünk, és efölött lázról van szó. Ha a testhőmérséklet 40-41 fok fölé emelkedik, az életveszélyes lehet, ezért ebben az esetben azonnal fordulj állatorvoshoz!

Láz esetén a cica

  1. fázhat
  2. remeghet
  3. száraz lehet az orra
  4. légzése felgyorsulhat, liheghet
  5. étvágytalanná válhat
  6. vagy szokatlanul keveset ihat
  7. bágyadtsága miatt kevesebbet tisztálkodhat, amitől bundája idővel
  8. rendezetlenné és kellemetlen szagúvá válhat

Így mérd meg macskád lázát

A háziállat hőmérsékletének mérése alapvető egészségmegőrzési feladat. Ez segít megelőzni a felesleges stresszt, és irányt mutat, mikor szükséges állatorvosi segítséget kérni.

Ha a cicád engedi, és van otthon egy külön lázmérőd, amit a cicád számára tartasz fenn, így csináld:

Lehetőség szerint kérj egy családtagtól segítséget, aki megfogja a cicát. Ha a macska nem engedi, inkább ne erőltesd, mert súlyos sérülés lehet belőle. Ha engedi, kend be a lázmérőt síkosító krémmel, majd helyezd a cica végbél nyílásába, körülbelül 2-3 centiméter mélyen és tartsd így, amíg a lázmérő el nem végezte a mérést.

Hogyan előzhetjük meg a macskanáthát?

Az alábbi megelőző intézkedések általában hatékonyan segíthetnek megelőzni a macska megfázását:

  1. az etetőhely és az alomtálca rendszeres tisztítása (például magas hőhatás vagy speciális tisztítószerek használatával)
  2. beteg macskákkal való érintkezés elkerülése
  3. nedves, hideg idő esetén a kijárás korlátozása
  4. a védőoltás nem akadályozza meg a fertőzést, de a betegség kialakulását megelőzheti

Mit NE tegyél, ha náthás a cicád?

Elsősorban semmiképp se vedd félvállról a betegséget, hiszen orvosi vizsgálat nélkül nem tudhatod, hogy mennyire súlyos betegséggel állsz szemben.

Fontos, hogy soha ne adj kedvencednek emberek számára készült megfázás elleni szereket még ideiglenes megoldásként sem! Az állatokra különbözőképpen hatnak a gyógyszerek. Az emberi gyógyászatra szolgáló készítmények használata súlyos egészségügyi problémákat okozhat az állatoknál, de akár végzetes következménnyel is járhat.

Ha a cicád megbetegszik, mindig konzultálj állatorvossal a megfelelő kezelés kiválasztása érdekében. Az állatorvosi tanácsadás és kezelés mindig a legbiztonságosabb és leghatékonyabb megoldást nyújtja cicád számára.

Hasznosnak találta cikkünket?
VIDEÓK
Kutya
Macska
Minden más
Kutya
Kölyökkutya kisokos
Kölyökkutya kisokos
Kölyökkutya kisokos
Kutyatáp és még sok más a kis kedvencednek!
Dr. Fodor Kinga, állatorvos - TÉVHITEK a "csirkeallergiáról"
Bőrférgesség - csak egyszerűen
Toxoplazmózis - csak egyszerűen
Veszettség - csak egyszerűen
A kullancsok lélegzetelállító kalandjai - csak egyszerűen (2. rész)
A kullancsok lélegzetelállító kalandjai - csak egyszerűen (1. rész)
A kullancsok lélegzetelállító kalandjai - csak egyszerűen (3. rész)
Orsóférgesség - csak egyszerűen
Nyelőcsőférgesség - csak egyszerűen
Koronavírus (COVID-19) összefoglaló 2020.02.21. (FIGYELEM! EGYES RÉSZEI MÁR ELAVULTAK!
Élménydús hétköznapok kedvenceddel
Kölyökkutya kezdőcsomag
Macska
Macskaeledel és sok minden más macskáknak
Macskaeledel és sok minden más macskáknak
Macskaeledel és sok minden más macskáknak
A bolhák csudálatos világa - csak egyszerűen (2. rész)
A bolhák csudálatos világa - csak egyszerűen (1. rész)
A bolhák csudálatos világa - csak egyszerűen (3. rész)
Minden más
Grandopet Webáruház | Ahonnan a táp házhoz megy
Grandopet Webáruház | Ahonnan a táp házhoz megy
Grandopet Webáruház | Ahonnan a táp házhoz megy
Mennyire (nem) halunk meg? (COVID-19)
Külső parazitaellenes készítmények - csak egyszerűen (2. rész)
Külső parazitaellenes készítmények - csak egyszerűen (1. rész)
Szívférgesség - csak egyszerűen
A KORONAVÍRUS szabadlábon! (COVID-19 Q&A 1. rész)

Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.