A minap olvastam egy kitűnően képzett, nagytudású kolléganő hozzászólását a neten: ő nem szokta javasolni a Lyme elleni vakcinázást a tulajdonosoknak. Ezen azért egy kicsit elgondolkoztam…
Akár 50%-os is lehet a Lyme-kórt okozó kullancsfertőzöttség Magyarországon!
A Magyarországon befogott kullancsokban mindenhol előfordulnak a Borrelia baktériumok, régiótól függően 12-50% arányban. A legfertőzöttebb területek az Északi-középhegység, Nyugat- és Dél-Dunántúl, de az ország egyéb területein is bárhol számíthatunk a kullancsok által közvetített Borrelia fertőzésre.
A Lyme kór ismert zoonózis, amely a kutyánkra ugyanolyan veszélyes mint az emberre – csak éppen később derül rá fény, mert kutyákon a kezdeti, jellegzetes bőrtünetek nem láthatók.
A betegséget az esetek túlnyomó részében háromféle faj:
Mindhárommal gyakran találkozunk a Lyme-kóros kutyákban, a következő tünetek formájában:
Első lépcsője a kullancsokkal szembeni védekezés.
Számos korszerű élősködők elleni készítmény, bolha-és kullancsirtó szer áll rendelkezésünkre, azonban ezeknek van egy közös tulajdonságuk:
A fentiek miatt a Borreliózissal szemben védőoltást is kell alkalmaznunk, mert a kullancsok okozta fertőzésátvitel 100% biztonsággal nem előzhető meg a kullancsriasztó készítmények alkalmazásával.
Ehhez olyan vakcinát célszerű választani, amely mind a három, legfontosabb kórokozót tartalmazza.
Többféle védőoltás is rendelkezésre áll Magyarországon, de csak egy olyan létezik, amellyel biztosítható egyidejűleg mind a három törzzsel – Borrelia burgdorferi sensu stricto, B. afzelii, B. garinii – szembeni teljes körű, tartós védelem.
Természetesen egyéb vakcinákkal is elérhető hasonló hatás, ha egyidejűleg többféle Borrelia oltást adunk be a kutyának – vállalva ennek többlet költségigényét.
Tetszett írásunk? Olvasd el a többi cikkünket is!
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.