Loading...
Ingyenes házhozszállítás

BOBTAIL

Bobtail

A bobtail egy olyan kutyafajta, ami türelmes marad akkor is, ha a gyerekek éppen a szőrét húzogatják. Ugyanakkor annyira energikus, hogy órákon keresztül képes a labdát kergetni. Ki ne akarna hazavinni egy ilyen cukiságot?

Tartalomjegyzék

1. A bobtail története

2. Megjelenése: markáns külső, extra dús bundába rejtve

3. A bobtail jelleme: hűséges, játékos és családbarát

4. A bobtail egészsége és jellegzetes betegségei

5. A bobtail gondozása

6. Nevelése: türelem és pozitív megerősítés

7. Illik hozzám a bobtail?

A bobtail története

Az óangol juhászkutya, más néven a bobtail története kissé vitatott és az egyik legrejtélyesebb eredettörténet. Széles körben elfogadott tény azonban, hogy ez a fajta angol eredetű. Ezen elmélet szerinti hazájában a bobtailt az egyik legjobb pásztorkutyaként tartják számon. A fajta még a legidősebb angol juhászkutya címet is elnyerte. Ám vannak olyanok is, akik azt állítják, hogy a fajta eredete a skót szakállas collie-ra vagy a dél-orosz juhászkutyára vezethető vissza. Mindenesetre az óangol juhászkutyáról szóló első írásos feljegyzések és ábrázolások a 18. századból származnak.

A bobtail eredete tehát nem tiszta. A fajta ősei feltehetően angol és német pásztorkutyák, de lehetségesnek tartják, hogy orosz és magyar juhászkutyák is közrejátszottak létrejöttében. Ezek a keresztezések valószínűleg a százéves háború idején történtek. A számos keresztezésnek köszönhetően kialakult sokféle vérvonal hozzájárulhatott ahhoz, hogy a bobtail egy kivételes képességekkel rendelkező pásztorkutyává vált.

Pásztorkutyaként fő feladatai közé tartozott a jószágok piacra hajtása, valamint a nyáj védelme a ragadozóktól és egyéb veszélyektől. Gyakran segített a szarvasmarhák terelésében is.

A fajta sűrű, időjárásálló bundája alkalmassá tette mindenféle időjárási körülmények között végzett munkára.

A kutya rövid farkának eredete is vitatott. Egyesek szerint a kutya farkát a tulajdonosok vágták le, talán azért, hogy munkakutyaként azonosítsák, ami alacsonyabb adózást jelenthetett. Egy másik elmélet szerint a farok levágása megakadályozta a kutyát abban, hogy kisebb állatokra vadásszon.

Az óangol juhászkutya az 1880-as évek végén jelent meg az Egyesült Államokban és nagyon sokáig csak gazdag emberek tartották otthon házikedvencként. Nem sokkal később, 1888-ban az Amerikai Kennel Klub bejegyezte az első bobtail kutyát. A fajta népszerűsége az 1960-as 70-es években ugrásszerűen nőtt meg, hiszen az emberek immár a filmvásznon is találkozhattak velük.

Megjelenése: markáns külső, extra dús bundába rejtve

A bobtail háta, nyaka és hasa széles és izmos, akárcsak végtagjai. Termete jellemzően közepes, bár akadnak nagyobb testű példányok is. Feje aránylag széles és kerek, melyhez kicsi, szorosan a koponyához simuló fülek társulnak. A bobtail neve „csonka farkat’’ jelent, amely a kutya farkának levágása körüli legendákra vezethető vissza. Néhány bobtail farok helyett valóban rövid csonkkal születik, ám manapság ez már ritka. Gyakrabban találkozunk hosszú farokkal született kutyákkal. A kanok átlagos súlya 32-45 kg között mozog, míg a szukákra 27-36 kg jellemző.

Bundája hullámos és sokszor összegabalyodott. Sűrű aljszőrzettel rendelkezik, amely védelmet nyújt az időjárás viszontagságaival szemben. Mondhatni vízálló és nem hagyja fázni viselőjét. Szőrzete rendkívül dús és vastagon befedi az egész testet. Jellemző szőrszín lehet a szürkétől a kékig terjedő skálán bármi. Előfordulnak olyan egyedek is, amelyek fehér kis foltokkal rendelkeznek, ezek főként a fej körül jelennek meg.

Bobtail fajtaleírás

A bobtail jelleme: hűséges, játékos és családbarát

A bobtail egy remek őrző-védő kutya. Tipikus pásztorkutya ösztönét nem vesztette el a háziasítás során. Vérében van a védelmezés, amit házikedvencként a családján tölti ki. Ha szeretteit veszélyben érzi szenvedélyesen kezdi védelmezni őket.

A bobtail alapvetően egy békés természetű, jól nevelhető kutya. A legtöbb bobtailt már csupán az is boldoggá teszi, ha az emberek közvetlen közelében töltheti idejét. Nagyon ritkán mutat agresszív vagy ideges viselkedést.

Minden azon múlik, hogy elnyerjük-e bizalmát. Ha ez sikerül, egy igazán hűséges és családbarát kedvenccé válik, aki mindennél jobban szereti családját. Ez a kutya könnyen nevelhető és igazán szeret tanulni is. Rendkívül jól képezhető, ha szoros kapcsolatot tudunk kiépíteni vele. Sok gazdi kis bohócként írja le bobtailját, aki örömét leli a gazdi papucsának rágcsálásában. Persze ez a gazdiknak általában nem olyan vicces, mint a kutyának, ezért mindenképpen kell egy kis humorérzék ehhez a fajtához.

Az óangol juhászkutya egész élete során megőrzi játékosságát, neki sohasem elég a labdadobálásból. Biztosak lehetünk benne, hogy mi előbb megunjuk a játékot, mint ez a rendkívül barátságos és békés kiskutyus.

A bobtail egészsége és jellegzetes betegségei

Mint minden fajta, a bobtail is hajlamos bizonyos betegségekre, amikkel nem árt tisztában lenni. Nem szabad azonban megijedni ezektől, a betegségek nagy része könnyen és hatékonyan kezelhető.

  1. Allergia: akárcsak az embereknél, a kutyáknál is gyakran előfordul az allergia. Három fő típusát különböztetjük meg: étel-, légúti- és kontaktallergia. Az allergia kezelése a típustól és a kiváltó tényezőtől függően változhat. Kezelése jellemzően étrendi korlátozásokat, gyógyszerek szedését vagy környezeti változtatásokat igényel.
  2. Csípődiszplázia: a diszplázia egy genetikai rendellenesség, mely során az ízületeket alkotó csontvégek és az azokat borító csontok nem érintkeznek megfelelően. A csípőn kívül a könyökben vagy akár a vállízületekben is jelentkezhet. Tünetei közé tartozik a sántítás, az ízületi fájdalom, vagy a porckopás és a csökkent mozgásigény. Kezelése általában gyógyszereket és mozgásterápiát foglal magában, ám súlyosabb esetekben műtétre is szükség lehet.
  3. Cukorbetegség: bizony, a kutyák is lehetnek cukorbetegek. A betegség náluk is a vércukorszint tartós megemelkedését jelenti. A cukorbetegség jellemző tünetei a fokozott étvágy mellett fellépő testsúlycsökkenés, gyengeség, levertség és a fénytelen, matt szőrzet. Nagyon gyakori és könnyen észrevehető tünet továbbá, ha a kutya feltűnően sok vizet iszik. A betegség kezelésében nagyon fontos elem a megfelelő táplálkozás és az elegendő mozgás. Bizonyos esetekben sajnos inzulin injekció beadására is szükség lehet.
  4. Pajzsmirigy alulműködés: a pajzsmirigy alulműködés során a pajzsmirigy valamilyen oknál fogva nem termel elegendő hormont. Tünete lehet a letargia, az általános levertség, a túlzott szőrhullás vagy a megmagyarázhatatlan súlygyarapodás. Az állapot általában jól kezelhető megfelelő étrenddel, bizonyos gyógyszerek szedésével és hormonpótlással.
  5. Szürkehályog: a szürkehályog egy szembetegség, mely során a szemlencse elhomályosodik. A betegség nevét a kinézetéről kapta, hiszen végstádiumban a beteg állatok szeme, szinte hófehérré is válhat. A korai szakaszban semmilyen tünet nem jelentkezik, ám később a szemlencse elhomályosodik és fokozatosan romlik. Azt, ha a kutya rosszul lát, észlelhetjük a szemhomályosodás nélkül is. Intő jel lehet, ha a kutya ok nélkül nekimegy tárgyaknak, esetleg nem találja tálkáját vagy fekhelyét. A szürkehályog kezelése műtéttel történik, amely bár ijesztően hangzik, roppant hatékony megoldás.
  6. Entrópium: az entropium szintén egy szembetegség, amely során a szemhéj befelé fordul. Ez azt eredményezi, hogy a szemhéj szövetei és a szempillák a szaruhártyát dörzsölik. A szaruhártya vékony és érzékeny, így ez a dörzsölés irritációt vagy akár fekélyt is okozhat. Egyes kutyáknál csak az egyik szem érintett, míg más kutyáknál mind a kettő. A betegség tünetei közé tartozik a túlzott könnyezés, a véres szem, a hunyorítás vagy a gyakori pislogás. A megfelelő kezelési módszer kiválasztása számos tényezőtől függ, beleértve a betegség súlyosságát, kiváltó okát, illetve a kutya életkorát.

Bobtail fajtaleírás

A bobtail gondozása

Hosszú és dús bundája teszi a bobtail megjelenését igazán különlegessé, ám ez gondos ápolást is igényel. Ha el akarjuk kerülni a gubancos, ápolatlan kinézetet, akkor érdemes hetente többször is átfésülni a kutya bundáját. A fürdetés talán nem a gazdik kedvenc időtöltése, ám szükséges, hiszen egy kis samponnal alaposan meg tudjuk tisztítani kedvencünket. Érdemes alkalmanként kutyakozmetikus segítségét is kérni, főleg, ha kutyánk szőrzete menthetetlenül összegubancolódott. Nyáron, nagy melegben segíthetünk kedvencünknek megbirkózni a meleggel, ha kicsit rövidebbre nyírjuk rakoncátlan szőrszálait.

Nem szabad megfeledkeznünk a fülek tisztántartásáról sem, hogy elkerüljük az esetleges fertőzéseket. Ha pedig kutyánk körme már kopog a padlón, az egy intő jel lehet, hogy ideje levágni azokat a karmokat.

A bobtail hajlamos bizonyos szembetegségekre. Ezeknek a kialakulási kockázatát nagyban csökkenthetjük azzal, ha levágjuk a kutya pofiján lévő felesleges szőrt. Ezzel javítva kedvencünk látását is.

Mindig biztosítsunk elegendő mozgást kutyánk számára. Ők nemcsak igénylik a hosszú sétákat, de ez az egészségük fenntartása érdekében is fontos. Bátran megpróbálkozhatunk bizonyos kutyasportokkal is, mint például az agility vagy a flyball. Ám soha ne erőltessünk rá semmit kutyánkra, ha látjuk, hogy nem élvezi.

Nevelése: türelem és pozitív megerősítés

A bobtail nevelése során kulcsfontosságú a türelem, ugyanis ez a kutya néha hihetetlenül makacs tud lenni. Azonban soha ne mutassunk keménységet vele szemben, mindig legyünk megértőek, ugyanakkor következetesek is. Nagyon fontos, hogy a közös munkánk során odafigyeljünk négylábú barátunk lelki világára.

A szocializációt ennél a fajtánál is érdemes minél előbb, lehetőleg kölyökkorban elkezdeni. Szoktassuk hozzá kedvencünket az emberekhez, idegen helyekhez, szagokhoz, hangokhoz és más állatokhoz is. Ha a kutya már fiatalkorban megtanulja, hogyan viselkedjen, ha ismeretlen dolgokkal találkozik, akkor később sokkal könnyebb dolgunk lesz vele.

Törekedjünk a pozitív megerősítést előtérbe helyezni és mindenképpen kerüljük el a kiabálást. Ha szeretetteljesek és türelmesek vagyunk kutyánkkal, ő is az lesz velünk. Szép szavakkal, jutalmazással és dicsérettel kiépíthetünk egy egészséges bizalmi kapcsolatot.

Illik hozzám a bobtail?

A bobtail olyan gazdáknak való, akik nem kényesek a kutyaszőrre és van elég idejük órákon keresztül kutyájuk bundáját ápolni. Talán ez a legnehezebb az óangol juhászkutya tartásában. Ám mindig ott a menekülőút, hogy egyszerűen elvisszük kedvencünket a kutyakozmetikushoz. Persze ez nem a legolcsóbb megoldás.

Ez a kutya egyaránt tartható kertesházban és lakásban is. Fontos, hogy tisztában legyünk azonban azzal, hogy ez a fajta jó sok munkát ad nekünk folyamatos vedlésével. Ha örökbefogadunk egy bobtailt valószínűleg többet kell majd takarítanunk. Lakásban való tartás esetén azt is észben kell tartani, hogy a kutyának elég nagy a mozgásigénye. Ha kutyánk igényli a mozgást, mindenképpen vigyük el sétálni.

Ez a fajta kiváló családi kutya. Gyerekek mellé is megfelelő választás. A kicsikkel szemben is türelmes, fáradhatatlan és kiváló játszópartner. Sőt, még a piszkálást is elviseli egy bizonyos szintig. Nem válik agresszívvé akkor sem, ha a gyerekek a szőrét huzogatják.

Azt azonban rendkívül rosszul viseli, ha egyedül hagyják. Érdemes átgondolni, hogy biztosítani tudjuk-e neki a társaságot, és van-e lehetőségünk arra, hogy ne hagyjuk őt otthon egyedül.

Ha úgy gondoljuk képesek lennénk boldog életet biztosítani egy bobtailnak, akkor biztosan nem lövünk mellé, ha ezt a fajtát választjuk.

Méret
Szőrtípus
Szőr mintázat
Jellemzők
Egészség
Energiaszint
Gyerekbarát
Harapásra való hajlam
Házőrző képesség
Hízásra való hajlam
Intelligencia
Játékosság
Képesség, hogy otthon maradjon egyedül egész nap
Képezhetőség
Lakásban tartható
Macskabarát
Megfelelő első kutyának
Szökésre való hajlam
Szőrhullás mértéke
Ugatásra való hajlam
Kapcsolódó blogok
Kutyaruha: divat vagy szükséglet? – így gondoskodj kedvenced kényelméről
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2024.11.20. 15:45
Kutyaruha: divat vagy szükséglet? – így gondoskodj kedvenced kényelméről

A kutyaruha használata nemcsak divatkérdés: sok kutya esetében valódi szükséglet. De vajon miért fontos, hogy kutyád ruhát viseljen? A cikkünkben választ adunk a leggyakoribb kérdésekre, hogy kutyád számára valóban megfelelő ruhadarabot találj.

Hogyan készítsük fel a kutyaházat a télre? Praktikus tippek a meleg és biztonságos otthonért
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2024.11.20. 14:32
Hogyan készítsük fel a kutyaházat a télre? Praktikus tippek a meleg és biztonságos otthonért

Nem szabad megfeledkeznünk azokról a kedvencekről sem, akiket télen-nyáron a szabadban tartanak. A kutyák téli jóllétének biztosítása is kötelessége a gazdinak. Cikkünkből megtudhatod, hogyan készítheted fel kutyád lakhelyét a tél kihívásaira.

A kutyák alvásának titkai: hogyan hatnak kedvenceink alvására az élmények?
2024.11.08. 15:26
A kutyák alvásának titkai: hogyan hatnak kedvenceink alvására az élmények?

Egy magyar kutatás kimutatta, hogy a kutyák alvásának szerkezete, azaz a különböző alvási fázisok aránya eltérhet attól függően, hogy a nap folyamán pozitív vagy negatív élményeket éltek át. Cikkünkben most megismerheted a kutatás részleteit.

Iratkozz fel hírlevelünkre! Értesülj elsőként a legújabb promóciókról, hírekről, akciókról!

Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.