A goldendoodle csodálatos családi kutya, rendkívül türelmes és szelíd. Számos feladatra alkalmas. Cikkünkből most megismerheted őt közelebbről!
Annak ellenére, hogy egy időben sok vita övezte a fajta eredetét, az angolok sokáig azt állították, hogy a goldendoodle tőlük ered. A kutyafajta legkorábbi ismert tenyésztése a fajta ismerői szerint Észak-Amerikában és Ausztráliában kezdődött meg az 1990-es évek elején.
A goldendoodle egyike a jelenleg divatos „dizájnerkeverékeknek“. Az alapötlet az 1980-as években született meg. Wally Conron Ausztráliában allergiások számára szeretett volna vakvezető kutyát tenyészteni. E célra már bevált segítő kutyák, például a labrador retrieverek rendelkezésére álltak. Conron azonban úgy vélte, hogy ezeket nem vedlő uszkárral kellene keresztezni, hogy allergiabarát vakvezető kutyát hozzon létre.
A tenyésztők általában csak fajtatiszta uszkárokkal és fajtatiszta golden retrieverek keresztezésével tenyésztik a goldendoodle-t. Tehát ezek a kutyusok keverékek. Így a nagy szakmai szövetségek részéről történő hivatalos elismerésükre nem lehet számítani.
A goldendoodle megjelenése rendkívül változatos lehet – nem létezik egy egységes megjelenés. A kutyák néha jobban hasonlítanak az uszkárokra, máskor pedig inkább a goldikra. Szőrzetük lehet egyenes vagy göndör, és általában félhosszú. A fajta képviselői többnyire krémszínűek, feketék, barnák vagy többárnyalatúak. Alkatuk inkább karcsú és sportos, de gyakoriak a testfelépítésbeli különbségek, attól függően, hogy kedvencünk milyen ősöktől származik.
A méretük tekintetében is meghatározó lehet, hogy a szülők melyik uszkárfajtához tartoznak. Ennek megfelelően a kölykök különböző testméretűek lehetnek. Marmagassága 75 cm és 30 cm között mozoghat és a súlya is ennek megfelelően változik.
A goldendoodle kutya személyében egy többnyire barátságos és szociálisan jól alkalmazkodó társra lelünk. Mint minden kutyánál, nála is sok minden dől el az élete első heteiben történő jellemformálás és szocializáció során.
Fontos tudni, hogy a goldendoodle fajtához tartozó egyedek némiképp érzékenyebbek, mint más kutyafajták. Kiképzésük során oktatóik gyakran számolnak be arról, hogy egy-egy szigorúbb fegyelmezés érzelmileg rendkívül megérinti őket. Kiegyensúlyozottságukból veszíthetnek akkor is, ha szabálytalan napi rutint kell hosszútávon követniük.
Ennek ellenére a fajta imádja az embereket, rendkívül hűséges, és akár terápiás kutyává is válhat.
A goldendoodle kutyák általában egészségesek, de mint minden fajta, ők is hajlamosak bizonyos betegségekre.
Csípőficam: gyakori probléma kistestű kutyáknál. Csípőficamról akkor beszélünk, amikor a térdízület (gyakran a hátsó lábaké) ki- és becsúszik a helyéről, fájdalmat okozva ezzel. Az állapot ronthatja az életminőséget, bár sok kutya viszonylag normális életet képes élni ezzel a betegséggel.
Fülgyulladás: a goldendoodle érzékeny pontja a füle, mivel ez a lompos fül csapdába ejti a nedvességet, így könnyen begyulladhat. Érdemes rendszeresen ellenőrizni és tisztítani kedvencünk fülét.
Csípőízületi diszplázia: a csípőízületi diszplázia egy öröklött állapot (bár néha alultápláltság is kiválthatja). Lényege, hogy a combcsont nem illeszkedik szorosan a csípőízülethez. Néhány kutya fájdalmat érez és sántít az egyik vagy mindkét hátsó lábra, de mások nem produkálnak szemmel látható tüneteket. Ezért a röntgenvizsgálat a legbiztosabb módja a probléma diagnosztizálásának. A csípőízületi diszpláziás kutyákat nem szabad tenyészteni. Ha kölyökkutyát vásárolnál, kérj igazolást a tenyésztőtől, hogy kedvencedet csípőízületi diszpláziára vizsgáltak és problémamentes.
Könyökdiszplázia: a csípődiszpláziához hasonlóan ez is egy degeneratív betegség. Valószínűleg rendellenes növekedés és fejlődés következtében alakul ki, ami gyengén kialakult és legyengült ízületet eredményez. A betegség súlyossága változó, jelentkezhet egyszerű ízületi gyulladásként, vagy sántítást is eredményezhet. A kezelés magába foglalja a műtéti beavatkozást, a testsúly kontrollálását, a fizioterápiát és a gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazását.
Progresszív retina-atrófia (PRA): a PRA a szembetegségek egy családja, amely a retina fokozatos romlásával jár. A betegség korai szakaszában az érintett kutyák éjszakai vakká válnak, a betegség előrehaladtával pedig, nappal el is veszítik látásukat. A jó hír, hogy sok érintett kutya jól alkalmazkodik a korlátozott vagy elvesztett látáshoz, amíg a környezetük változatlan marad.
Von Willebrand-kór: ez a betegség a kutyáknál és az embereknél is előfordulhat. Lényege, hogy a véralvadási folyamatot befolyásolja.
Az érintett kutyák tünetei közé tartozik az
Ezt a rendellenességet általában három és öt éves kor között diagnosztizálják. Bár nem gyógyítható, kezelhető a sérülések kiégetésével vagy összevarrásával, a műtét előtti vérátömlesztéssel és bizonyos gyógyszerek kerülésével.
Allergiák: az allergia gyakori betegség a kutyáknál, és ez alól a goldendoodle-k sem kivételek. Az allergiáknak három fő típusa van: étel-, kontakt-, és légúti allergia (például pollen, por és penész okozta). A kezelés az okoktól függően változhat és magába foglalhat étrendi korlátozásokat, gyógyszereket és környezeti változtatások szükségességét.
Gyomortágulat: a felfúvódásként is ismert rendellenesség egy életveszélyes állapot. Ez főlega nagy, mély mellkasú kutyákat, például a nagytestű goldendoodle-et is érintheti. Különösen akkor vannak veszélyeztetett helyzetben, ha naponta egy nagy étkezést kapnak, gyorsan esznek, evés után nagy mennyiségű vizet isznak, vagy evés után erőteljesen mozognak. A puffadás az idősebb kutyák körében gyakoribb. A GDV akkor fordul elő, amikor a gyomor gázzal vagy levegővel telik meg, kitágul, majd kicsavarodik. Ilyenkor a kutya nem képes böfögni vagy hányni, hogy megszabaduljon a gyomorban lévő felesleges levegőtől és akadályozottá válik a vér normális visszaáramlása a szívbe. A vérnyomás leesik, és a kutya sokkos állapotba kerül. Azonnali orvosi ellátás nélkül a kutya elpusztulhat. Megelőzésképpen érdemes inkább két, vagy több alkalommal etetni kedvenced kisebb mennyiségű eledellel, alkalmazható habzsolásgátló tál és mellőzni kell a közvetlen evés előtt és után történő aktív mozgást, játékot.
Pajzsmirigy alulműködés: tünetei közé tartozhatnak olyan állapotok, mint az epilepszia, alopecia (szőrhullás), elhízás, letargia, hiperpigmentáció, pyoderma, és más bőrbetegségek. Gyógyszerekkel és diétával kezelhető.
A szocializáció minden fajta esetében fontos, de egy olyan szelíd kutya esetében, mint a goldendoodle, a megfelelő nevelés nagyban hozzájárulhat a félénkség elűzéséhez. A goldendoodle szeparációs szorongástól is szenvedhet, ezért nem tanácsos hosszú időre egyedül hagyni.
A hosszabb szőrű goldendoodle-ek rendszeres szőrápolást igényelnek, amely magába foglalja a napi fésülést és teljes körű ápolást és/vagy hajvágást 6-8 hetente. Ha a napi gondozást nem tudjuk biztosítani kedvencünk számára, érdemes rövidre nyírt szőrrel próbálkozni. Ezzel lecsökkenthetjük a fésülés gyakoriságát hetente két alkalomra. A szőrzet mindennapos tisztítása fontos a szőr közé ragadt szennyeződések hatékony eltávolítása érdekében. A goldendoodle füleit és szemeit is rendszeresen meg kell tisztítani a fertőzések megelőzése érdekében.
Egy egészséges goldendoodle számos feladatra alkalmas. Agility, dog dancing, trükkök – mindenben szívesen részt vesz. Fontos, hogy a kutyát, annak edzettségi állapotához igazodóan, mindig eleget foglalkoztassuk. A kutyasportokat az ízületek és a csontozat károsodásának elkerülése érdekében csak akkor szabad elkezdeni, ha a goldendoodle már teljesen kifejlett.
Mind az uszkár, mind a golden retriever hordozza génjeiben a vízi munkát, így nem meglepő, hogy a goldendoodle-ek szeme is mindig felcsillan, ha víz közelben járnak.
Elengedhetetlen, hogy a goldendoodle kölyökkorában minél több pozitív élményt szerezzen más kutyákkal, emberekkel és különböző környezeti ingerekkel kapcsolatban. Ez segíti a kutyát abban, hogy felnőttként magabiztos és jól szocializált legyen. A pozitív élmények felnőttkorban is fontosak, ugyanis a fajta képviselői nagyon jól reagálnak a pozitív megerősítésre. A büntetés gátolhatja őket a tanulási folyamatokban, így ezt érdemes kerülni.
A goldendoodle csodálatos családi kutya, rendkívül türelmes és szelíd, jól kijön minden korosztályú gyermekkel. Ez azonban nem ok arra, hogy ne tanítsuk meg a gyerekeket arra, hogyan közelítsék és érintsék meg a kutyákat. Továbbá mindig felügyelni kell a kutyák és a kisgyerekek közötti interakciókat, hogy megelőzzük a harapdálást, a fül- vagy farokráncigálást bármelyik fél részéről.
Jól érzi magát más kutyákkal és háziállatokkal is, de természetesen, mint minden kutyánál, itt is fontos, hogy kedvencünket kölyökkortól kezdve megfelelően szocializáljuk.
A goldendoodle nem alkalmas kis lakásokba vagy kültéri tartásra. Ideális lakóhelye lehet egy bekerített udvar olyan gazdikkal, akik elsősorban a házban tartják őt.
A kutyaruha használata nemcsak divatkérdés: sok kutya esetében valódi szükséglet. De vajon miért fontos, hogy kutyád ruhát viseljen? A cikkünkben választ adunk a leggyakoribb kérdésekre, hogy kutyád számára valóban megfelelő ruhadarabot találj.
Nem szabad megfeledkeznünk azokról a kedvencekről sem, akiket télen-nyáron a szabadban tartanak. A kutyák téli jóllétének biztosítása is kötelessége a gazdinak. Cikkünkből megtudhatod, hogyan készítheted fel kutyád lakhelyét a tél kihívásaira.
Egy magyar kutatás kimutatta, hogy a kutyák alvásának szerkezete, azaz a különböző alvási fázisok aránya eltérhet attól függően, hogy a nap folyamán pozitív vagy negatív élményeket éltek át. Cikkünkben most megismerheted a kutatás részleteit.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.