Jack Russel terrier, a boldog energiabomba. Kicsi, mozgékony, félelmet egyáltalán nem ismerő, kíváncsi és játékos kutya.
Tudj meg róla mindent fajtaleírásunkból!
A Jack Russel terrier egy igazi kis energiabomba. A fiatalnak mondható fajta okos, mozgékony és barátságos. Nem csoda tehát, hogy a kutyaimádók világszerte megőrülnek érte.
A fajtaleírásunkból most megtudhatod azt, mi jellemző erre a mókás és életerős, brit gyökerekkel rendelkező kutyafajtára. És természetesen azt is, hogy milyen gazdiknak, milyen körülmények között ajánlott a Jack Russel terrier tartása.
A Jack Russel terrier egy meglehetősen fiatal, brit gyökerekkel rendelkező, ám Ausztráliából származó fajta. Nevét tenyésztőjéről, John „Jack” Russell plébánosról kapta, aki 1819-ben vásárolt oxfordi otthonába egy Fox Terrier szukát. A Trump névre keresztelt kutya számít a ma élő összes Jack Russell Terrier és Parson Russel Terrier ősanyjának.
Tipikus vadászkutya, őseit Ausztráliában főként rókavadászatok során alkalmazták. Erre tökéletesen alkalmassá tette őket apró méretük, melynek köszönhetően a róka, a nyúl vagy a wombat üregébe is könnyen beférnek. De a jelleme is igazi vadászkutyára utal, hiszen rendkívül aktív, mozgékony kutyáról beszélünk.
A fajta hivatalos története 1972-ben kezdődött. Ekkor alapították meg a „Jack Russell Terrier Club of Australia” nevű szervezetet. Napjainkban is rendkívül népszerű a vadászok körében, és róka-, borz-, valamint mormotavadászat során egyaránt alkalmazzák. Ettől függetlenül játékos, szeretnivaló természetének köszönhetően családi kutyaként is egyre népszerűbb. Az FCI 2000 óta ismeri el önálló kutyafajtaként.
Ezt a népszerűséget a fajta több filmszerepnek is köszönheti. A legtöbben talán az 1994-es, Maszk című filmből ismerik, melyben a főszereplő Jim Carrey mellett az egyik legemlékezetesebb karakter Milo, a Jack Russel terrier volt. De a Dumagép című amerikai sorozat Moose névre hallgató Jack Russel terriere is egy valódi sztár, aki 192 epizódon keresztül tette vidámabbá a nézők mindennapjait.
A Jack Russel terrier kistermetű, mozgékony kutyafajta. Testarányait tekintve hosszabb, alacsonyabb testalkatú kutya. Az FCI fajtastandardja szerint marmagassága 25-30 cm között kell, hogy legyen, míg a súlya 5-7 kg között mozog. 5 centiméternyi marmagasságonként 1 kg súlynövekedés megengedett. Mellkasának kerülete 40-43 cm közötti, mely a rókavadászat szempontjából alkalmazott kutyák esetében nagy jelentőséggel bír. A szélesebb mellkas ugyanis lehetetlenné tenné, hogy a kutya biztonságosan tudjon mozogni a rókavárban.
Háta egyenes és feszes, nyaka jól izmolt. Fülei V-alakúak és lekonyulnak. A farka a vége felé kissé elkeskenyedő, enyhén ívelt. Imád ide-oda szaladgálni, ilyenkor a farka felfelé áll, nyugalmi helyzetben pedig lefelé lóg. Bundájának szerkezete sima, szálkás és a kettő közötti átmenetet képző, úgynevezett „tört” is lehet. Különböző színkombinációkban fordul elő, a fekete, a barna és cserszínű jegyek és foltok sem ritkák. A fejen mindig kell, hogy legyen cser vagy/és fekete jegy, azonban minden esetben a fehér számít a domináns színnek.
A Jack Russel terrier egy igazán kíváncsi, bátor és kitartó természetű fajta. Rendkívül nagy önbizalommal rendelkezik, így sokszor önfejű lehet. Vadászkutya révén mindig éber és kész az új kihívásokra. Magas intelligenciával bír, melyet sosem szabad alábecsülni és mindig képességeinek megfelelően kell kezelni. Nagyon gyorsan és készségesen tanul, éppen ezért a nevelésre fordított idő egész biztosan jó befektetés.
Egyik legfőbb ismérve, hogy a fajta hatalmas mozgásigénnyel rendelkezik. Sokkal nagyobbal, mint amit a legtöbben első pillantásra kinéznének belőle. Éppen ezért a kutyás sportok terén a megfelelő tréning mellett kiemelkedően sikeres lehet.
Imádja a gazdáját és a családját, és tökéletes házikedvenc lehet abban az esetben, ha eleget foglalkozunk vele. A megfelelő szocializáció esetén más házikedvencekkel együtt is tartható. Érdemes azonban odafigyelni arra, hogy vadászkutya mivolta miatt a rágcsálókat és az egyéb, apróbb háziállatokat zsákmányállatnak tekintheti.
Alapvetően erős és egészséges fajta, mely a megfelelő odafigyelés és táplálás mellett akár 15 évig is jó társ lehet, de nem ritkán akár a 16-18 éves kort is megélheti. Sőt, már leírtak a szakirodalomban 20 éves Jack Russel terriereket is.
Szőrzete komoly ápolást nem igényel, azonban az ápolás jellege és gyakorisága a típustól függően eltérő lehet. A sima szőrű változat például egész évben hullajtja a szőrét, éppen ezért hetente néhány alkalommal érdemes átkefélni. A szálkás szőrű változat szőrét néhány havonta trimmelni szokták, melyet fontos, hogy hozzáértő kutyakozmetikus végezzen.
Néhány hetente időt kell szánni a karomvágásra, illetve a szemkörnyék- és fültisztításra, a gyulladások és egyéb problémák elkerülése végett. Érdemes továbbá megemlíteni, hogy bizonyos egyedek a fogkövesedésre is hajlamosak lehetnek, éppen ezért a fogak egészségére is oda kell figyelnünk. A kialakult fogkövet állatorvosunk segítségével érdemes eltávolíttatni, hiszen az nemcsak rossz lehelethez, de a fogíny gyulladásához és a fogak elvesztéséhez is vezethet.
És habár kifejezetten egészéges fajtáról beszélünk, sajnos, mint minden más kutyafajta esetében, úgy a Jack Russel terriernél is előfordulnak olyan betegségek, melyekre az állat hajlamos lehet. A többi terrierhez hasonlóan például a Jack Russel esetében is gyakori az ataxia és a myelopathia. Ezek olyan, neurológiai betegségek, melyek mozgásszervi zavarokat és izomremegést okozhatnak. De a fajtára jellemző betegség a patella luxatio (térdkalács visszatérő ficama), mely műtéti beavatkozással gyógyítható. De allergiás bőrbetegségek (atópia) szintén felléphetnek nála.
Annak érdekében, hogy a problémák kialakulásának lehetőségét csökkentsük, fontos a megfelelő táplálkozás és a mozgásban gazdag életmód. De az is, hogy Jack Russel kiskutyát csak olyan, megbízható tenyésztőtől vásároljunk, aki a felmenők egészségét a szükséges papírokkal és referenciákkal tudja igazolni. Ilyen módon ugyanis a genetikailag öröklődő problémák esélye is a minimálisra csökkenthető.
Mint ahogyan minden kutyafajta, úgy a Jack Russel terrier esetében is fontos, hogy kedvencünket jó minőségű kutyatáppal etessük. Fontos a fehérjedús táplálék, így az is, hogy az általunk választott eledel minél magasabb arányban tartalmazzon húst, a gabona aránya pedig a lehető legalacsonyabb legyen benne.
Érdemes még megemlíteni azt is, hogy a nagy mozgásigénye mellett is hajlamos lehet az elhízásra. Éppen ezért fontos, hogy a megfelelő minőségű táplálkozás mellett az eledel mennyiségére is odafigyeljünk. A megfelelő táplálás mellett pedig érdemes az ízületek egészégére is odafigyelni. Ennek érdekében különböző glükozamin-tartalmú étrend-kiegészítőket, például zöldkagylóport alkalmazhatunk.
Kis termete miatt sokan alábecsülik, a Jack Russel egy rendkívül aktív, nagy mozgásigénnyel rendelkező kutyafajta. Éppen ezért kizárólag olyan gazdiknak ajánlott, akik ezt a mozgásigényt képesek kielégíteni. Lakásban történő tartása nem igazán ajánlott, sokkal inkább a kertes ház javasolt.
Erős jelleméből és magas intelligenciájából adódóan azonban nemcsak a mozgásra, de a szellemi tevékenységre való igényeit is fontos kielégíteni. Határozott nevelést igényel, azonban a túlzott szigort is kerülni kell. Tehát a Jack Russel terrier következetes nevelést igényel, és inkább erős jellemű, gyakorlott kutyatartóknak ajánlott, akik tisztában vannak a fajta természetével.
A Jack Russel alapvetően gyerekbarát fajta, akaratos jelleme miatt azonban kisgyerekek társaságában érdemes rá odafigyelni. Más kisállatokkal együtt nem érdemes tartani, ugyanis hamar felülkerekedik rajta a vadászösztön és a domináns alaptermészet. Abban az esetben azonban, ha kölyökkorában megfelelően szocializálódott, kevesebb az esély az ebből adódó, lehetséges problémákra. A macskákkal például képes kifejezetten jól kijönni.
Összességében tehát elmondható, hogy a fajta főként az aktív, erős személyiségek számára ajánlott. Egy megfelelően nevelt és jól szocializált Jack Russel terrier azonban a gazdájával és családjával végtelenül közvetlen és rendkívül szeretetteljes. Jó társ a mindennapokban, és rengeteg örömet okozhat a gazdinak, ha az megfelelő odafigyeléssel és törődéssel viseltet iránta.
A kutyaruha használata nemcsak divatkérdés: sok kutya esetében valódi szükséglet. De vajon miért fontos, hogy kutyád ruhát viseljen? A cikkünkben választ adunk a leggyakoribb kérdésekre, hogy kutyád számára valóban megfelelő ruhadarabot találj.
Nem szabad megfeledkeznünk azokról a kedvencekről sem, akiket télen-nyáron a szabadban tartanak. A kutyák téli jóllétének biztosítása is kötelessége a gazdinak. Cikkünkből megtudhatod, hogyan készítheted fel kutyád lakhelyét a tél kihívásaira.
Egy magyar kutatás kimutatta, hogy a kutyák alvásának szerkezete, azaz a különböző alvási fázisok aránya eltérhet attól függően, hogy a nap folyamán pozitív vagy negatív élményeket éltek át. Cikkünkben most megismerheted a kutatás részleteit.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.