A kaukázusi juhászkutya erős, öntudatos és hűséges fajta. Igazi családvédő és megbízható munkakutya.
Tudj meg róla mindent fajtaleírásunkból!
A kaukázusi juhászkutya hűséges, erős és bátor eb. Nemcsak tökéletes munkakutya, de igazi családvédő is. Azért tenyésztették, hogy gondoskodjon a nyájról és megvédje az otthont a vadon élő állatoktól.
Fajtaleírásunkból mindent megtudhatsz erről a különleges, öntudatos, Európa nyugati részén még kevésbé elterjedt fajtáról. A cikk végére pedig az is kiderül, hogy jó gazdi lehetsz-e egy ilyen robosztus és határozott kutya számára.
Habár az FCI csak 1984 óta jegyzi hivatalosan, a kaukázusi juhászkutya már több, mint 600 éve létező fajta. Őseit már vélhetőleg II. Tigranész örmény uralkodó is használta a háborúi során, a római hadseregek ellen. De a kaukázusi őse a 17. századi orosz-török háborúk során is említésre került.
A ma ismert fajta eleinte a pásztorok mellett teljesített szolgálatot, feladata pedig nem a nyáj terelése, hanem annak védelme volt. Termetéből és természetéből adódóan nemcsak a tolvajoktól, de az olyan ragadozóktól is képes volt megóvni a juhokat, mint a farkasok és a medvék. Így nem meglepő, hogy sokszor medveölő kutya néven is emlegetik. Kvalitásainak köszönhetően a 20. század közepétől katonai őrző-védő kutyaként is alkalmazták, többek közt a II. világháború idején.
Így sikerült utat törnie magának az NDK-ba és a keleti blokk más országaiba is.
A fajta ezután Európa más országaiba és az Egyesült Államokba is eljutott. Elsőként az 1930-as években tűnt fel Európában, azon belül is egy német kiállításon. És habár a nyugati területeken egyelőre kevésbé számít népszerűnek, Örményországban, Azerbajdzsánban, Dagesztánban és az Észak-Kaukázusban is széles körben elterjedt.
A jelenlegi fajtastandard ugyan nem tartalmaz alkategóriákat, érdemes azonban tudni, hogy a kaukázusi juhásznak a származás területétől függően két különböző típusa alakult ki. Éppen ezért a származási régió szerint sztyeppi és hegyvidéki kaukázusi medveölő kutyáról beszélhetünk.
A Grúzia területéről származó, hegyvidéki típus masszívabb, erősebb csontozatú és hosszabb szőrzettel rendelkezik. Ezeket a kutyákat jellemzően a hegyvidéki nyájak őrzésére alkalmazták korábban. A sztyeppei változat ezzel szemben némileg eltérő. Könnyebb testfelépítésű, hosszabb lábú, és rövidebb szőrzettel rendelkezik.
Az FCI fajtastandard mindkét típust magába foglalja, így mind a méretre és a termetre, mind pedig a szőrzetre vonatkozó követelményeket nagyvonalúan kezeli. Éppen ezért rövid, hosszú, illetve átmeneti szőrzettel rendelkező példányokkal is találkozhatunk.
Ha önbizalomról és önállóságról van szó, a kaukázusi juhászkutya mindkét tulajdonság terén kiemelkedő. Erős és magabiztos, és ha kell, akár a legzordabb körülmények közt is képes helytállni. A szél, az eső és a hideg sem jelent gondot számára. Nem véletlenül, hiszen az egykori Szovjetunió területéről származó ebet arra tenyésztették, hogy ha kell, akár napokig is képes legyen egyedül őrizni a nyájat a farkasokkal, medvékkel és egyéb lehetséges veszélyekkel szemben.
Ennek köszönhetően domináns természetű állat, aki nehezen rendeli magát alá a gazdájának, és nem akar minden áron a kedvére tenni. Intelligens, értelmes, ám nagyfokú önállósága miatt határozott és következetes nevelést igényel. A megfelelő odafigyelés és törődés mellett viszont ennek ellenére is remek családi kutya válhat belőle. A családból ugyanis mindenkit a falka tagjának tekint, a gazdát, a gyerekeket, és a háziállatokat egyaránt. Ennek megfelelő vehemenciával védelmezi is őket. Fontos azonban tudni, hogy az idegenekkel szemben elutasító és agresszív is lehet.
Robosztus testfelépítésű, masszív csontozatú fajta, erős, szikár és minden szempontból megfelel az őrző-védő kutyákkal szemben támasztott elvárásoknak. Határozott kisugárzással rendelkezik, sokszor pedig már megjelenésével is képes elriasztani az illetéktelen betolakodókat. A kanok marmagassága általában 72-75 cm, míg testsúlyuk minimum 50 kg. A szukáké ezzel szemben 67-70 cm, a testsúlyuk pedig alsó hangon 45 kg. A dús szőrzet miatt az állat gyakran nehezebbnek tűnik, mint ahány kilót valójában nyom.
Feje erős, hosszúkás. Szemei nagyok, sötétek, értelmes tekintettel. Lelógó fülei nem hosszúak, alakjuk lekerekített, és rövid, sűrű szőr fedi őket. Oroszországban gyakran vágják a füleket, ami félig felálló formát eredményez, hazánkban azonban ez már nem engedélyezett. A kutya mellkasa széles, mély, hasa mérsékelten felhúzódott. Végtagjai izmosak, erőteljesek. Mancsa ovális, zárt. Farka közepesen hosszú.
Az alapvetően durva és egyenes szőrzet a fajtastandard szerint hosszát és színét tekintve egyaránt változatos lehet. A fekete kivételével bármilyen egyöntetű szín megengedett, de a foltos vagy pettyes mintázat is elfogadott. Fontos azonban, hogy a fedőszőrzet és az aljszőrzet nem lehet 5 cm-nél rövidebb.
Ápolása egyszerű feladat. Nem igényel nagy erőfeszítést és különleges kozmetikázást sem. A bundát általánosságban elég hetente kétszer átkefélni. A hosszú szőrű egyedek persze ennél intenzívebb ápolást és gyakoribb fésülést is igényelhetnek, különösen a vedlési időszakban. Ekkor érdemes a bundát naponta fésülnünk, ilyen módon eltávolítva az elhalt szőrszálakat.
Ezenkívül érdemes a karmokat rendszeresen vágni, valamint a füleket és a fogakat ellenőrizni és tisztítani. Ilyen módon elkerülhetők a gyulladással járó betegségek, a fogkövesedés és a fogszuvasodás. A siker érdekében fontos, hogy kedvencünket a rendszeres ápoláshoz már kölyökkorban hozzászoktassuk, ellenkező esetben ugyanis a kaukázusi makacssága és önfejűsége lényegesen megnehezíti, vagy akár teljesen el is lehetetleníti a feladatot.
Mivel nagytestű, robosztus felépítésű kutyáról beszélünk, a megfelelő táplálkozásra is nagy hangsúlyt kell fektetnie a gazdiknak. Fontos, hogy kedvencünk megkapja a szervezete számára szükséges fehérjéket, vitaminokat és ásványi anyagokat is. Ennek érdekében érdemes olyan prémium vagy szuper prémium minőségű kutyatáppal etetni, amely minden, az egészséges fejlődés szempontjából nélkülözhetetlen tápanyagot tartalmaz.
Lehetőség szerint válasszunk minél magasabb hústartalmú tápot, hiszen az állati fehérje a kutyák számára nélkülözhetetlen (Különösen abban az esetben, ha egy „medveölő kutya” néven is emlegetett ebről beszélünk). A gabonatartalom terén azonban épp ellenkező a helyzet. Minél alacsonyabb mennyiségben tartalmaz a választott táp töltőanyagként használt gabonaféléket, annál inkább ideális lesz a kedvencünk számára.
A fajta eredeti munkakörében erős szelekciós tényezőt jelentett az egészség. Ennek köszönhetően a kaukázusi juhász napjainkban egy rendkívül robosztus és egészéges kutya. Ettől függetlenül persze előfordulnak olyan egészségügyi problémák, amelyek jellemzőek lehetnek rá. Ilyenek például a nagytestű kutyák esetében gyakran előforduló ízületi problémák, például a csípő- és könyökízületi diszplázia, de a különböző térdproblémák is. Ezen felül jellemzőek lehetnek a különböző szív – és érrendszeri betegségek is.
A nem megfelelő tenyésztés esetén olyan, örökletes szembetegségek is jelentkezhetnek, mint a szemhéj kifelé vagy befelé fordulása. Éppen ezért, mint ahogyan minden más, fajtiszta kutya estében, úgy a kaukázusi kölyök vásárlása során is fontos, hogy mindig megbízható tenyésztőt válasszunk. Olyan szakembert, aki a felmenők egészségét a szükséges szűrővizsgálatok eredményeivel, papírokkal és referenciákkal egyaránt tudja igazolni. Ilyen módon a genetikai úton öröklődő betegségek és rendellenességek is elkerülhetők. A fajta várható élettartama a megfelelő odafigyelés, táplálás és mozgás mellett akár 10-11 év is lehet.
Ahogyan azt már említettük, a kaukázusi juhászkutya intelligens és tanulékony, azonban rendkívül önálló. Nevelése nagy következetességet, határozottságot és empátiát igényel, éppen ezért kezdő kutyatartóknak nem ajánlott.
A megfelelő nevelés mellett azonban rendkívül lojális partner és megbízható házőrző válhat belőle. Sőt, kiváló családi eb lehet, ehhez azonban egyaránt szükség lesz a hozzáértő irányításra, a korai szocializációra és a fajta igényeinek megfelelő tartásra is. Területvédő magatartását és természetes védelmi ösztönét azonban semmiképp sem szabad alábecsülni.
Érdemes továbbá tudni, hogy a kaukázusi nagy mozgásigénnyel bír, amelynek kielégítésére szintén szükséges megfelelő figyelmet fordítani. Méretei és jelleme miatt a nagy terület ideális számára, így leginkább nagy kerttel rendelkező házban, vagy tanyán tartható. Minden esetben fontos azonban a terület biztonságos körbekerítése annak érdekében, hogy a nagytestű őrző-védő kutya ne jelentsen veszélyt sem a szomszédokra, sem pedig a nem rossz szándékkal érkező idegenekre.
Az utóbbi időben egyre több aggasztó hír jelent meg a madárinfluenza terjedésével kapcsolatban, ezért szakértőink segítségével összefoglaltuk számodra a legfontosabb tudnivalókat a biztonságos nyersetetésről.
A kutyaruha használata nemcsak divatkérdés: sok kutya esetében valódi szükséglet. De vajon miért fontos, hogy kutyád ruhát viseljen? A cikkünkben választ adunk a leggyakoribb kérdésekre, hogy kutyád számára valóban megfelelő ruhadarabot találj.
Nem szabad megfeledkeznünk azokról a kedvencekről sem, akiket télen-nyáron a szabadban tartanak. A kutyák téli jóllétének biztosítása is kötelessége a gazdinak. Cikkünkből megtudhatod, hogyan készítheted fel kutyád lakhelyét a tél kihívásaira.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.