Loading...
Ingyenes házhozszállítás

LABRADOODLE

Labradoodle

Labradoodle: az édes kis energiabomba, aki még a legnehezebb napokon is jókedvre derít.

Intelligens, empatikus, ráadásul nem hullajtja a szőrét és még hipoallergén is! Igen, a labradoodleről lesz szó. Vajon neked való ez a kis szeretetgombóc? A cikkben mindenre választ kapsz.

Tartalomjegyzék

1.  A labradoodle természete

2.  A labradoodle története

3.  A labradoodle nevelése

4.  A labradoodle ápolása

5.  Betegségei

6.  Nekem való a labradoodle?

 A labradoodle természete 

A labradoodle intelligens fajta, aki hamar a család kedvence lehet. Barátságosak, mindenkit elfogadnak és első látásra úgy kezelnek, mint a legjobb barátjukat. Odaadóak, végtelenül édesek és igen energikus társként teszik szebbé az életed.

A labradoodle akkor a legboldogabb, ha azokkal az emberekkel lehet, akiket szeret: családját minden nap rengeteg szeretettel és odaadással árasztja el. A retriever energiájával, valamint az uszkár munkamoráljával rengeteg boldogságot csempész a mindennapokba.


A labradoodle az a kutyus, aki extrém sebességgel közeledik feléd, amikor hazaérsz a munkából. Mindemellett a kutyust könnyű kiképezni, mivel nagyon intelligens és szívesen teljesíti a gazdi által kiszabott feladatokat. Általában jól kijön a háztartás többi kutyájával, háziállatával és szerencsére a gyerekekkel is.


Lehetnek szelídek, de túlbuzgók is, boldogságukat rengeteg ugrálással és játékkal bizonyítják neked. Hajlamosak a könnyelműségre is, mivel a labradoodle-t úgy tenyésztették, hogy ne legyen agresszív. Mint minden fajta esetében, itt is előfordul, hogy a kutyus nem annyira barátságos, de az biztos, hogy a jól képzett labradoodle-vel az élet igazi öröm.

A labradoodle kölykök kíváncsiak és játékosak, hajlandóak közeledni az emberekhez és egy kis dörgölőzéssel képesek azonnal mosolyt csalni az arcunkra. Mint minden kutyának, a labradoodle-nak is korai szocializációra van szüksége: fontos, hogy különböző emberekkel, kutyákkal, hangokkal és helyekkel találkozzon, amikor még fiatal. A szocializáció segít abban, hogy a labradoodle kölyökkutyájából csodálatos, jólnevelt kutya váljon.

 labradoodle kiskutya

Kedvüktől függően lehetnek nyugodtak és csendesek, amikor az öledben összegömbölyödnek, de ne lepődj meg ha pillanatokon belül készek egy kis játékra is. A labradoodle egyáltalán nem ideális őrzőkutya, bár ugatással figyelmeztetnek, ha jön valaki. Őszintén szólva, nagyobb valószínűséggel hívják be a betolakodót egy kávéra, minthogy elrettentenék őt.

Ejtsünk pár szót a megjelenésükről is, azonban mivel számtalan variáció létezik és még nem fogadták el hivatalos fajtaként, elégedjünk meg pár nyomvonallal. A labradoodle az apa és az anya méretétől függően lehet: miniatűr, közepes és standard méretű. Szőrzetüket tekintve pedig lehet egyenes, spirálos vagy hullámos. színüket tekintve pedig bármi, ami az uszkár standardba is bele tartozik. Valójában bárhogy is néz ki egy labradoodle, mindenképpen szívmelengető látvány.

 A labradoodle története 

Az ausztrál Labradoodle fajta története az 1980-as évekre nyúlik vissza és Wally Conron nevéhez kötődik, Ausztráliában. A cél egy olyan fajta létrehozása volt, amely nem okoz allergiát, asztmabarát, mindezt a szolgálati kutya temperamentumával ötvözve. Az egész ötletet egy hawaii látássérült nő ihlette, akinek vakvezető kutyára volt szüksége, amely nem súlyosbítaná férje allergiáját. Conron azt remélte, hogy az uszkár gyengén hulló szőrzetének kombinációja, valamint a labrador retriever gyengédsége és képezhetősége kitűnő vakvezető kutyát eredményez majd, aki ráadásul hipoallergén is.

Sultan, egy ebből az alomból származó kutya, megtestesítette mindazokat a tulajdonságokat, amelyeket Conron keresett és tíz évig valóban vakvezető kutyaként dolgozott egy nőnél Hawaii-on. Micsoda sikertörténet! Vagy mégsem?


Conron azóta többször is kijelentette, hogy sajnálja, hogy divatba hozták ezt a fajta keresztezést, és azt állítja, hogy „sok kárt” és „sok problémát” okozott, ami nagyrészt a fajták kombinálásának genetikai kiszámíthatatlanságából fakad. Azt is kijelentette, hogy úgy érzi ő a hibás „frankeinstein" megteremtésében. Hozzátette, hogy a problémákat a kutyákba tenyésztik, ahelyett, hogy szelektíven tenyésztették volna az ebeket egy felismerhető szabvány felé.

Egy biztos, hogy az imádnivaló designer kutyusokat kizárólag hiteles, megbízható tenyésztőtől érdemes beszerezni.
A Labradoodles legnagyobb problémája jelenleg az, hogy nincs elég következetesség az utódok között, függetlenül attól, hogy az uszkárokat Labs-ba tenyésztik, vagy a Labradoodles-t Labradoodles-be.

A hibrid népszerűsége sajnos csak tovább fokozta a problémát, mert gondatlan vagy etikátlan tenyésztőket késztetett cselekvésre, akik nem ismerik a helyes tenyésztési gyakorlatot.

Néhány labradoodle inkább az uszkárhoz hasonlít: okos, visszafogott és csendes, finom, nagy karbantartást igénylő szőrzettel, amelyet rendszeresen le kell nyírni. Mivel az uszkárok kiváló őrkutyák, így néhány – de persze nem minden – labradoodle is az.

labradoodle kutya

A hibrid faj legnagyobb eltérései a szőrzetben mutatkoznak meg. A labradoodle-t direkt úgy alkották meg, hogy ne hullajtsa a szőrét, akárcsak az uszkár. Ettől függetlenül még mindig gyakori, hogy egy almon belül egynél több szőrtípus születik, valamint a kölyökkutyák méretei is eltérőek lehetnek.

A legtöbb allergiás reakcióban szenvedő ember egyébként nem is magára a szőrre allergiás, hanem az apró bőrdarabokra, amelyek a kihullott szőrrel együtt leválnak a kutyáról. Az tény, hogy minél kevesebb a szőrhullás, annál kevesebb a lehullott bőr is, amelyre reagálni tudsz. Azonban ez valóban egyéni helyzet, különösen a labradoodle esetében, ahol sokféle szőrzet létezik. Ha ez a legfontosabb számodra, mindenképpen tölts egy kis időt a választott fajtával, mielőtt örökbe fogadnád.

Tudod, hogy mi a különbség az ausztrál- és a normál labradoodle között?

Az ausztrál labradoodle az uszkár, a cocker spániel és a labrador retriever keresztezésének tekinthető. A labradoodle két speciális kutya, a labrador retriever és az uszkár keresztezése.

labradoodle kölyök

 A labradoodle nevelése 

A mókás labradoodle-k rengeteg energiával rendelkeznek és általában könnyen edzhetők. Egy nagy energiájú labradoodlenek legalább napi egy órányi edzésre van szüksége. Mivel a labradorok és az uszkárok is nagyon intelligensek, a mentális stimuláció ugyanolyan fontos számukra, mint a fizikai gyakorlatok. Kocogótársnak is kiválóak, ha te is szeretsz edzeni.

A labradoodle edzéséhez a következetesség és a pozitív megerősítés a legjobb módszer. Jó társ lehet az első kutyatulajdonosok számára, mivel nincs szükségük túlságosan határozott kézre. Érdemes már kölyökkoruktól kezdve szocializálni őket, mert hajlamosak összezörrenni más ebekkel anélkül, hogy figyelembe vennék az erőkülönbségeket.

Ne hagyd őket unatkozni, mert különben viselkedési problémák léphetnek fel és a cuki kis szőrgombócok valódi rombológépekké változnak. Az jó módszer, ha az edzéstervbe játékokat is illesztesz, hogy az elméjüket is pallérozd. Imádják a kereső játékokat, az agility tanfolyamokat, az alagútfutást és a gátfutást is, elmondható, hogy kiváló sportolók.

Mivel az uszkár és a labrador őseiket is vadászkutyaként tenyésztették, teljesen természetes, hogy a labradoodle-nak erős keresési ösztöne van. Próbálj ki pár „varázstrükköt”, lehet, hogy már szembe is jött pár hasonló videó a neten.

Vegyél három csészét, majd az egyik alá rejts el egy csemegét. Keverd össze őket miközben a kutyus néz és engedd, hogy kitalálja, hol rejtőzik a finomság. Mivel a nyalánkságok nagyon tudják motiválni őket, a kutyus imádni fogja ezeket a játékokat.

labradoodle mini

 A labradoodle ápolása 

A kutyus szőrét hetente egyszer kefélni kell, fogát hetente érdemes tisztítani. Ápolás közben keressünk kullancsokat, csípéseket és dudorokat a kutyus bőrén, hogy ha szükséges, közbe tudjunk lépni. Érdemes kölyökkorában akár hetente kozmetikushoz vinni, hogy megszokja az ápolást, hat hónapos kora után azonban elengedő négy-hat havonta elvinni és megnyíratni.

Az, hogy felnőtt kutyusod mennyit eszik, a méretétől, korától, testfelépítésétől, anyagcseréjétől és aktivitási szintjétől függ. A kutyák is egyéniségek, akárcsak az emberek és más mennyiségekre van szükségük. Szinte magától értetődik, hogy egy nagyon aktív kutyának több ételre van szüksége, mint egy kanapékutyának.


A vásárolt kutyatáp minősége is különbséget jelent – minél jobb a kutyaeledel, annál jobban táplálja a kutyáját, és annál kevesebbet kell belerázni a kutyatálba. Napi ajánlott mennyisége általában 1-2,5 csésze jó minőségű száraztáp, két étkezésre elosztva.

 Betegségei 

A labradoodle általában egészséges, de mint minden fajta, hajlamosak bizonyos egészségügyi problémákra. Bár nem minden labradoodle kapja meg feltétlenül ezeket a betegségeket, mégis fontos, hogy tisztában légy a rizikóval, ha ezt a kevert fajtát választod.

Fülfertőzések: hajlékony fülük miatt hajlamosak a fülfertőzésekre. A fülek felfogják a nedvességet, ezért rendszeresen ellenőrizni és tisztítani kell őket.

Csípődiszplázia: Ez egy öröklött betegség, amelyben a combcsont nem illeszkedik szorosan a csípőízülethez. A probléma diagnosztizálásának legbiztosabb módja a röntgenszűrés. A betegség miatt ízületi gyulladás alakulhat ki a kutya öregedésével. A csípőízületi diszpláziában szenvedő kutyákat nem szabad tovább tenyészteni.

Epilepszia: Ez egy neurológiai állapot, amely gyakran, de nem mindig, öröklődik. Enyhe vagy súlyos görcsrohamokat okozhat, amelyek szokatlan viselkedésnek tűnhetnek, mint például az eszeveszett futás vagy a tántorgás. A rohamokat ijesztő nézni, de az idiopátiás epilepsziában szenvedő kutyák hosszú távú prognózisa általában nagyon jó. Fontos, hogy a kutyust idejében vidd el állatorvoshoz a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

Allergia: Az allergia gyakori betegség a kutyáknál és sajnos a labradoodle sem kivétel. Az allergiának három fő típusa van: ételallergia, amelyet úgy kezelnek, hogy bizonyos élelmiszereket kiiktatnak a kutya étrendjéből; kontaktallergiák, amelyeket helyi anyagokra, például ágyneműkre, bolhaporokra, kutyasamponokra és egyéb vegyszerekre adott reakció okoz; és inhalációs allergiák, amelyeket a levegőben lévő allergének, például pollen, por és penész okoznak. A kezelés az októl függően változik, és tartalmazhat étrendi korlátozásokat, gyógyszereket és környezeti változásokat, összességében nem „világvége”.

Progresszív retina atrófia (PRA): Ez a szembetegség a retina fokozatos romlásával jár. A betegség korai szakaszában az érintett kutyák éjszaka vakokká válnak, a betegség előrehaladtával pedig napközben is elvesztik látásukat. Sok érintett kutya egyébként jól alkalmazkodik korlátozott vagy elveszett látásához, mindaddig, amíg környezete változatlan marad.

Pajzsmirigy alulműködés: Ez a pajzsmirigy-rendellenesség felelős az olyan állapotokért, mint az epilepszia, az alopecia (szőrhullás), az elhízás, a letargia, a hiperpigmentáció, a pioderma és más bőrbetegségek.
Nekem való egy labradoodle?

 Nekem való a labradoodle? 

Amennyiben kezdő gazdi vagy, a labradoodle kiváló választás. Intelligens, édes kis eb, aki minden közös tevékenységet imád együtt végezni veled. Tökéletes első kutyusnak, azonban nem szeret sokáig egyedül lenni otthon. Arra azonban készülj fel, hogy az utcán lépten nyomon utánatok fordulnak majd az állatbarátok.

Ha ez nem zavar, akkor nem is lehet kérdés, hogy jó választás-e egy labradoodle. Amennyiben őt választod, ne felejtsd el megnézni kölyökkutya kezdőcsomagunkat is, hogy tökéletes legyen a boldogság.

Vissza a kutya fajtaleírásokhoz >>

 

Most érkezik a legújabb családtag?

Tudj meg többet a kölyökkutya kezdőcsomagjainkról!

Szőrtípus
Szőr mintázat
Jellemzők
Egészség
Energiaszint
Gyerekbarát
Harapásra való hajlam
Házőrző képesség
Hízásra való hajlam
Intelligencia
Játékosság
Képesség, hogy otthon maradjon egyedül egész nap
Képezhetőség
Lakásban tartható
Macskabarát
Megfelelő első kutyának
Szökésre való hajlam
Szőrhullás mértéke
Ugatásra való hajlam
FCI fajtacsoport
Kapcsolódó blogok
Kutyaruha: divat vagy szükséglet? – így gondoskodj kedvenced kényelméről
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2024.11.20. 15:45
Kutyaruha: divat vagy szükséglet? – így gondoskodj kedvenced kényelméről

A kutyaruha használata nemcsak divatkérdés: sok kutya esetében valódi szükséglet. De vajon miért fontos, hogy kutyád ruhát viseljen? A cikkünkben választ adunk a leggyakoribb kérdésekre, hogy kutyád számára valóban megfelelő ruhadarabot találj.

Hogyan készítsük fel a kutyaházat a télre? Praktikus tippek a meleg és biztonságos otthonért
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2024.11.20. 14:32
Hogyan készítsük fel a kutyaházat a télre? Praktikus tippek a meleg és biztonságos otthonért

Nem szabad megfeledkeznünk azokról a kedvencekről sem, akiket télen-nyáron a szabadban tartanak. A kutyák téli jóllétének biztosítása is kötelessége a gazdinak. Cikkünkből megtudhatod, hogyan készítheted fel kutyád lakhelyét a tél kihívásaira.

A kutyák alvásának titkai: hogyan hatnak kedvenceink alvására az élmények?
2024.11.08. 15:26
A kutyák alvásának titkai: hogyan hatnak kedvenceink alvására az élmények?

Egy magyar kutatás kimutatta, hogy a kutyák alvásának szerkezete, azaz a különböző alvási fázisok aránya eltérhet attól függően, hogy a nap folyamán pozitív vagy negatív élményeket éltek át. Cikkünkben most megismerheted a kutatás részleteit.

Iratkozz fel hírlevelünkre! Értesülj elsőként a legújabb promóciókról, hírekről, akciókról!

Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.