Loading...
Ingyenes házhozszállítás

NÁPOLYI MASZTIFF

Nápolyi masztiff

A nápolyi masztiffra bátran rábízhatjuk nemcsak a házunkat, de még a szeretteinket is. Szenvedélyesen képes védeni azt, ami számára fontos. Ez a kutya, bár küllemét tekintve riasztó lehet, hiszen hatalmas méretekkel rendelkezik, valójában igazán szerethető.

Tartalomjegyzék

1. A nápolyi masztiff története

2. Megjelenése: robusztus és zömök

3. A nápolyi masztiff jelleme: nyugodt, türelmes és családcentrikus

4. A nápolyi masztiff egészsége és jellegzetes betegségei

5. A nápolyi masztiff gondozása

6. Nevelése: az elengedhetetlen szocializáció

7. Illik hozzám a nápolyi masztiff?

A nápolyi masztiff története

A nápolyi masztiff története egészen az időszámításunk előtti negyedik századig nyúlik vissza, s számtalan keresztezés eredményeként született meg. Nagy Sándor neve szervesen kapcsolódik a fajta kialakulásához. A híres hódító történelmi tevékenységén kívül ismert volt harci kutyáiról is. Ezeket a robusztus kutyákat először rövid szőrű indiai kutyákkal keresztezték, azzal a céllal, hogy létrehozzanak egy fajtát, amely képes helytállni a csatamezőn. A keresztezés eredményeként született fajta molosszus néven vált ismertté.

A rómaiak voltak azok, akik felfigyeltek az új fajtára és saját céljaikra kezdték el használni. Később, hogy még tovább fokozzák a kutyák harctéri teljesítményét, tovább keresztezték a molosszusokat más nagytestű fajtákkal. A kölykök immár a masztínó fajta létszámát növelték. A masztínót Dél-Olaszország gazdái kezdték el tenyészteni, immár nem harci céllal, hanem azért, hogy egy nagy méretű, laza, lógó bőrű és sima szőrzetű fajtát hozzanak létre. Szelektív tenyésztésük során a masztínónál egy családbarátabb kutyát is ki akartak fejleszteni. Céljuk volt továbbá, hogy megőrizzék kiváló őrző-védő tulajdonságait.

Ez volt a végső keresztezés, amely elvezetett a nápolyi masztiff tényleges megszületéséhez. A fajta nevét, nem meglepő módon, Nápoly városáról kapta. A nápolyi masztiff hamarosan Olaszország nemzeti kincsévé vált. Piero Scanziani, olasz festő, 1948-ban kidolgozta a fajta szabványát, majd az Olasz Kennel Klub a következő évben hivatalosan is elismerte a fajtát. A nápolyi masztiff az 1970-es években terjedt el egész Európában, és hamarosan eljutott Amerikába is. Végül 2004-ben az American Kennel Club hivatalosan is elfogadta a nápolyi masztiffot.

Megjelenése: robusztus és zömök

A fajta születésének történetét ismerve, nem meglepő, hogy testfelépítése masszív, feje mondhatni hatalmas, állkapcsa pedig erős. A hímek átlagos 50-70 kg-os testtömegét pedig már ne is említsük. A nápolyi masztiff harci kutyák leszármazottja, ennek köszönhető zömök megjelenése. Nehézkes, lomha járása csak még inkább kiemeli robusztus testfelépítését. Ám ez ne tévesszen meg senkit. Ez a kutya fantasztikus reflexekkel rendelkezik.

A fajta bőre viszonylag laza, ezáltal redőket eredményez a testfelszínen. A redők kifejezetten a nyakon és a fejen szembetűnőek. Fülei háromszög alakúak és alapvetően lógnak, ezzel is kiemelik a fej nagy méretét. A kutyák szőrzete rövid, azonban nagyon sűrű és durva. Leggyakrabban szürke, fekete, barna és vörös színben fordul elő, ám nem ritka a csíkozott megjelenés sem.

Nápolyi masztiff fajtaleírás

A nápolyi masztiff jelleme: nyugodt, türelmes és családcentrikus

Nem lehet elégé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a korai szocializáció minden kutyánál. Ám ez a nagytestűeknél talán még fontosabb. A nápolyi masztiff nem egy nagy mozgásigényű fajta, s ez az életkor előrehaladtával még inkább csökken. Ezért is érdemes még kölyökkorban elmenni velük kirándulni, hogy találkozzanak minél több emberrel, állattal, hanggal, szaggal és különböző szituációkkal. Kölyökként sokkal könnyebb a szocializáció, hiszen amit ekkor megtanulnak az egy életre megmarad.

A nápolyi masztiff képviselői egyébként nyugodt és türelmes kutyák, akik nagyon szeretik a családjukat, így kiváló társakká válhatnak. Ha jól szocializáljuk őket, akkor más háziállatokkal, például macskákkal is képesek együtt élni. Őrző-védő tulajdonságukat a folyamatos tenyésztés és újra keresztezés során a szakemberek kifejezetten meg akarták tartani. Így ez a fajta rendkívül védelmező természetű és jó házőrző. Ám nincs is igazán szüksége arra, hogy elkezdjen ugatni. Megjelenése is elég ahhoz, hogy az esetleges betolakodókat elriassza.

Fontos tudni, hogy ha egy nápolyi masztiff fenyegetve érzi magát, gondolkozás nélkül felveszi a támadó állást és megmutatja igazi erejét. Megfelelő, következetes neveléssel azonban könnyen kezelhető. Ilyenkor csendes, jámbor és kiegyensúlyozott kutyává válik.

A nápolyi masztiff egészsége és jellegzetes betegségei

Minden kutya hajlamos bizonyos betegségekre, amikkel jó tisztában lenni. Rengeteget tehetünk kutyánk egészsége érdekében, ha idejében felismerjük a problémát.

  1. Csípő- és könyökdiszplázia: a betegség a kutya csípő- vagy könyökízületeit támadja meg, erős fájdalmat okozva ezzel. A diszplázia jellemzően a nagytestű kutyák betegsége. Gyakori tünete a sántaság, az ízületi fájdalom, vagy a kevésbé észrevehető porckopás. Nehezíti a felismerést, hogy vannak olyan kutyák is, akiknél nem jelentkeznek tünetek. Diszpláziában szenvedő kutyák nem tenyészthetőek, így örökbefogadás előtt érdemes igazolást kérni a tenyésztőtől, hogy a szülők negatív eredményt értek el a teszten.
  2. Arthritis: Az arthritis egy, az ízületek porcának lebomlásával járó állapot, amely több testrészt is érinthet. A nagytestű kutyák ízületei nagy mértékben meg vannak terhelve. A nápolyi masztiff-ok pedig különösen érintettek, hiszen bőrük lazasága és izmos testalkatuk miatt ízületeik jelentős súlyt hordoznak. A betegség jellemző tünetei a sántítás, vagy bicegés, nehézkes felállás, illetve simogatáskor fellépő nyüszítés. Ha bármilyen tünetet észlel kutyájánál, azonnal keresse fel állatorvosát.
  3. Gyomorcsavarodás (GDV vagy felfúvódás): akkor következik be, amikor gázok halmozódnak fel a kutya gyomrában, majd a gyomor megcsavarodik saját tengelye körül. Ezzel elzárja az utat a nyelőcső és a belek irányába. Ez az állapot végzetes lehet, ezért fontos, hogy felismerjük tüneteit és azonnal állatorvoshoz forduljunk, ha szükséges. Jellemző tünet a felfúvódott gyomor, amely tapintásra kemény, ha a kutya hányni próbál, ám eredménytelennek tűnnek próbálkozásai. Ismertető jel lehet továbbá, ha a kutya szaporán veszi a levegőt, láthatóan nyugtalan vagy görnyedt a testtartása.
  4. Bőrproblémák: A nápolyi masztiff bőrráncai miatt hajlamosabb lehet különböző bőrproblémákra. Gyakori problémája lehet a fajtának a lip-fold pyoderma, bőrránc dermatitisz, bőrirritáció, allergiák és fertőzések.
  5. Dilatatív kardiomiopátia (DCM): a DCM a szív megnagyobbodását okozza, ami befolyásolja a vérpumpálási képességét. A betegség következtében a szív nem tud kellő mértékben összehúzódni, ezért a kamrák próbálnak kitágulni, hogy ellensúlyozzák a szív korlátozott működését. Ennek következtében azonban a szív megnagyobbodik. A betegségben szenvedő kutyák az étvágytalanság, súlycsökkenés, gyengeség és ájulás tüneteit produkálhatják.
  6. Cseresznye szem: sokan nem tudják, hogy a kutyák rendelkeznek egy harmadik szemhéjjal is. A betegség akkor fordul elő, amikor ennek a harmadik szemhéjnak a mirigye előreesik. Az állapot könnyen észrevehető, hiszen a szemben rózsaszín vagy piros kidudorodás látható. Ez a dudor lehet kicsi, de akár igen nagy is. Fontos, hogy a problémát minél előbb kezeljék, hiszen az idő múlásával kedvencünk állapota súlyosbodhat.
  7. Demodectic mange: ez a probléma a demodex atkák szőrtüszőben lévő élősködése miatt alakul ki. A tünetek közé tartozik a szőrhullás, amely enyhe vagy súlyos is lehet, illetve a szem és a száj körül megjelenő piros foltok. Enyhe esetben jellemző a spontán gyógyulás. A betegség súlyosabb formáit pedig bizonyos kenőcsökkel kezelik.

A nápolyi masztiff gondozása

A felnőttek ugyan hajlamosak az egész napos lustálkodásra, a kölykök érdekes módon épp az ellenkezői. Ők rendkívül energikusak és játékosak. A gazdiknak azonban meg kell húzniuk a határt, hiszen a masztiffok testfelépítésük miatt könnyen megsérthetik ízületeiket és csontjaikat. Bár a felnőtt kutyák nem igényelnek sok testmozgást, a gazdiknak biztosítaniuk kell, naponta legalább kétszer 20 perc mozgást számukra. A rendszeres séta elengedhetetlen a jó egészség fenntartása érdekében, tehát nem hagyhatjuk, hogy kutyánk ellustuljon.

A hatalmas, izmos és ráncos nápolyi masztiff tisztán tartása sajnos nem egyszerű, ám egyértelműen szükséges. Fontos a heti kefélés, hogy tisztán tartsuk kedvencünk bundáját és csökkentsük a vedlést. Ennél a fajtánál különösen fontos a fürdetés, hogy a ráncokból is megfelelően el tudjuk távolítani a szennyeződéseket. Fektessünk nagy hangsúlyt a szárításra is. Figyelmesen töröljünk végig minden kis redőt.

A rendszeres körömvágás, fültisztítás és fogmosás szintén elengedhetetlen a nápolyi masztiff általános egészségének megőrzése érdekében. Ezek a kutyusok hajlamosak a nyáladzásra lelógó pofazacskóiknak köszönhetően, ezért nem árt kéznél tartani egy rongyot.

Nápolyi masztiff

Nevelése: az elengedhetetlen szocializáció

A nápolyi masztiffok képzését a lehető leghamarabb érdemes elkezdeni. Ahogy idősödnek, egyre makacsabbak és nehezen kezelhetőbbek lesznek, arról nem is beszélve, hogy a mozgásigényük is csökken. A korai képzés azért is fontos, hogy megakadályozzuk a rossz szokások kialakulását, mint például a bútorokra vagy emberekre ugrálást. Ez kölyökkorban még nem okoz problémát, ám az már nem olyan vonzó, ha egy 70 kg-os kutya akarja ránk vetni magát.

A szocializáció nagyon fontos, hiszen a nápolyi masztiffok bizalmatlanok idegenekkel szemben. Kölyökkorban érdemes hozzászoktatni őket az emberekhez és állatokhoz. Ezt a legkönnyebben úgy tudjuk elérni, ha nyilvános helyekre, túrákra, esetleg kutyabarát programokra magunkkal visszük kedvencünket.

Tanításuk során fontos észben tartani, hogy ez a fajta nem reagál jól a büntetésre és kiabálásra. Pozitív megerősítéssel, dicsérettel és jutalmazással azonban kihozhatjuk belőle a legtöbbet. Mindenképpen szeretettel forduljunk hozzájuk mind a képzés, mind pedig az ápolás során.

Illik hozzám a nápolyi masztiff?

A nápolyi masztiff tapasztalt gazdiknak ajánlott. Nagy termete miatt a gondozás még a profiknak is kihívást jelenthet, így nem a legjobb választás kezdők számára. Ennek a kutyának, őrző-védő természete miatt, szüksége van egy saját területre, amelyet őrizhet. Nem meglepő tehát, hogy lakásba nem ajánlott, hiába a kis mozgásigény.

Ez a fajta nem feltétlenül alkalmas családok számára, főleg nem kisgyerekekkel, hiszen a kutya veszélyes lehet rájuk nézve nagy termete miatt. A nápolyi masztiff egy kiváló társ, aki igazán jámbor és szerethető tud lenni. Csodálatos barátságot képes kötni gyerekekkel is, de fontos, hogy megtanítsuk mind a két félnek, hogyan bánjanak egymással.

Örökbefogadás előtt érdemes átgondolni, tudunk-e biztosítani mindent, amire ennek a kutyának szüksége van. Ha a válasz igen, akkor biztosan nem fogjuk megbánni, ha egy újabb családtaggal leszünk gazdagabbak.

Méret
Szőrtípus
Szőr mintázat
Jellemzők
Egészség
Energiaszint
Gyerekbarát
Harapásra való hajlam
Házőrző képesség
Hízásra való hajlam
Intelligencia
Játékosság
Képesség, hogy otthon maradjon egyedül egész nap
Képezhetőség
Lakásban tartható
Macskabarát
Megfelelő első kutyának
Szökésre való hajlam
Szőrhullás mértéke
Ugatásra való hajlam
Kapcsolódó blogok
Kutyaruha: divat vagy szükséglet? – így gondoskodj kedvenced kényelméről
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2024.11.20. 15:45
Kutyaruha: divat vagy szükséglet? – így gondoskodj kedvenced kényelméről

A kutyaruha használata nemcsak divatkérdés: sok kutya esetében valódi szükséglet. De vajon miért fontos, hogy kutyád ruhát viseljen? A cikkünkben választ adunk a leggyakoribb kérdésekre, hogy kutyád számára valóban megfelelő ruhadarabot találj.

Hogyan készítsük fel a kutyaházat a télre? Praktikus tippek a meleg és biztonságos otthonért
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2024.11.20. 14:32
Hogyan készítsük fel a kutyaházat a télre? Praktikus tippek a meleg és biztonságos otthonért

Nem szabad megfeledkeznünk azokról a kedvencekről sem, akiket télen-nyáron a szabadban tartanak. A kutyák téli jóllétének biztosítása is kötelessége a gazdinak. Cikkünkből megtudhatod, hogyan készítheted fel kutyád lakhelyét a tél kihívásaira.

A kutyák alvásának titkai: hogyan hatnak kedvenceink alvására az élmények?
2024.11.08. 15:26
A kutyák alvásának titkai: hogyan hatnak kedvenceink alvására az élmények?

Egy magyar kutatás kimutatta, hogy a kutyák alvásának szerkezete, azaz a különböző alvási fázisok aránya eltérhet attól függően, hogy a nap folyamán pozitív vagy negatív élményeket éltek át. Cikkünkben most megismerheted a kutatás részleteit.

Iratkozz fel hírlevelünkre! Értesülj elsőként a legújabb promóciókról, hírekről, akciókról!

Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.