Az okos és magabiztos yorkshire terrier a cukiság, a kis méret és a kalandvágyó terrierek lelkének imádnivaló kombinációja.
Tudj meg róla mindent fajtaleírásunkból!
A yorkshire terrier apró termetének és megjelenésének köszönhetően a cukiság megtestesítője. Igazi imádnivaló kiskutya, külseje azonban elsőre megtévesztő lehet. A yorkie ugyanis egy igazi öntudatos fajta, aki minden téren elvárja azt, hogy gazdája komolyan vegye.
Azt is mondhatnánk, hogy „kicsi a bors, de erős”. Éppen ezért a yorkshire terrier határozott és tapasztalt gazdit igényel. És hogy te megfelelő lennél-e egy ilyen céltudatos csöppség számára?
Fajtaleírásunkból mindent megtudhatsz, amit a yorkie jelleméről, egészségéről és tartásáról tudni érdemes!
A yorkshire terriert, ahogyan a neve is mutatja, Észak-Angliában, Yorkshire-ban tenyésztették ki. A XIX. században eredetileg a munkások kedvelt kutyafajtaja volt, amit főként patkányvadászat és egerészés céljából használtak. Ennek oka, hogy a kutya apró termetének köszönhetően olyan kis helyekre is képes volt beférni, ahová más ebek nem tudtak volna.
A fajtát emellett jelzőkutyaként is alkalmazták. Főként a bányászok, akiknek a yorkie hangos ugatással jelezte a járatokban azt, ha robbanékony gázkeveréket érzékelt. De eredetének szomorúbb aspektusa is akad, hiszen a yorkshire terrier az illegális nyúlvadászatoknak, sőt, az úgynevezett patkányküzdelmeknek is aktív résztvevője volt, egészen a XIX. század végéig.
A fajta ősének a mára eltűnt clydesdale és paisley terrierek, valamint az airdale és skye terrierek tekinthetők. Az eredetileg nagyobb testű yorkie-k méretét és súlyát a tenyésztők annak érdekében csökkentették, hogy a fajta a nemesi körökben is népszerűbbé váljon. Ez pedig hatalmas siker volt, olyannyira, hogy ma már sokan a nemesek egykori kedvelt ölebeként gondolnak a yorkshire terrierekre.
A kutya először az 1800-as évek végén került Amerikába. 1886-ra az Amerikai Kennel Klub által nyilvántartásba vett első 25 fajta közé tartozott. Azóta Nagy-Britannia egyik legkedveltebb törpekutyájává vált, népszerűsége pedig világszinten is kiemelkedő.
A yorkshire terriert megjelenése miatt sokan egy egyszerű cuki szobakutyaként könyvelik el, annak ellenére is, hogy egyáltalán nem tipikus öleb és a sztereotipizált képnél sokkal összetettebb jellemmel rendelkezik. Elsőre talán meglepő lehet, de a yorkie származásának köszönhetően egy céltudatos és intelligens munkakutya. Igazi örökmozgó, aki imád játszani, és fontos számára az, hogy sokat foglalkozzunk vele.
Gyorsan tanul és imád a gazdi kedvében járni, néhány jutalomfalattal vagy egy kis játékkal pedig remekül motiválható. Éppen ezért megéri időt és energiát fektetni a tanításába. Fontos azonban tudni, hogy a yorkshire terrier egy rendkívül makacs kutya. Éppen ezért a tartása a cuki megjelenés ellenére nem ajánlott bárkinek.
A megfelelően következetes és szeretetteljes nevelés mellett azonban kiváló társ válhat belőle. A kiegyensúlyozott természetű yorkshire terrier kedveli más háziállatok és gyerekek társaságát, és általában az idegenekkel szemben is barátságos. Gazdájához rendkívül jól alkalmazkodik és nagyon hűséges. Bármi áron megvédi családját. Hajlamos lehet azonban arra, hogy nagyobbnak gondolja magát valódi termeténél, éppen ezért más kutyák társaságában érdemes rá odafigyelni.
A yorkie egy rendkívül aprótermetű kutyafajta. Olyannyira, hogy a mindössze 18 és 23 centiméter közötti méretének és a standardleírás szerinti maximum 3,2 kg súlyának köszönhetően a világ legkisebb kutyafajtája. A tévhitekkel ellentétben törpe yorkshire terrier és extra mini yorkshire terrier nem létezik.
Az eb tekintete éber és intelligens. Járása magabiztos, büszke és dinamikus. Testét hosszú, sima és finom szőrzet borítja. Ez egyenes lábait szinte teljesen fedi, akár a talajig is érhet. Azonban fontos odafigyelni arra, hogy ez a kutyát a mozgásban ne akadályozza.
A standardleírás szerint csak egyféle színkombináció a megengedett. A fején és mellkasán aranyos bézsszín, melyet a nyaki vonaltól egészen a faroktőig terjedő acélkék köpeny egészít ki. A szőrzet töve sötét és a szálvégek felé világosodik. A fehér foltok a hivatalos FCI besorolás szerint hibának számítanak. Bundája hipoallergén, ami azt jelenti, hogy tartása allergiások számára is ideális lehet. A hobbicélból tartott egyedek szőrét gyakran rövidre vágják, míg a kiállítási célból tartott yorkie-k bundája hosszú és selymes.
A yorkie selymes szőre a rendszeres fésülésen és az időnkénti fürdetésen kívül nem igényel különösebb törődést. Szemeit érdemes hetente egyszer nedves vattával áttörölgetni annak érdekében, hogy elkerüljük a gyulladásos betegségeket. Füleit is tisztítani kell időnként, valamint a karmait vágni, ha azok túl hosszúra nőnek meg. Fontos ezen felül, hogy a fogak ápolására is rendszeresen időt fordítsunk, hiszen a yorkie esetében gyakori probléma lehet a fogkövesedés és az ínygyulladás is.
Az etetés szempontjából lényeges, hogy kedvencünket kizárólag olyan - lehetőleg fajtaspecifikus - kutyatáppal etessük, ami tartalmazza a megfelelő fejlődéshez szükséges mennyiségű és minőségű fehérjét, illetve tápanyagot. Tökéletes megoldást jelentenek az olyan, prémium minőségű tápok, melyek magas hús- és minimális zöldség-, illetve gabonatartalommal bírnak.
A yorkshire terrier alapvetően egészséges kutyafajtának mondható. Akad néhány betegség azonban, melyekre más ebekkel szemben hajlamos lehet. Ilyen például a pajzsmirigy működés zavara, valamint a különböző szemproblémák. A yorkie esetében gyakran előfordul például a szemszárazság, a progresszív retina atrófia vagy a genetikai eredetű lencsehomály, ami idővel zöldhályog kialakulásához vezethet. De sajnos az olyan, kistestű kutyákra jellemző ízületi panaszok is előfordulhatnak nála, mint a térdkalács- vagy könyökficam.
Mivel a yorkshire terrier rendkívül népszerű fajta, így sajnos a szaporítók száma is igen magas. Annak érdekében azonban, hogy elkerüljük a genetikai úton öröklődő betegségeket, fontos, hogy a yorkshire terrier kiskutya vásárlása során kizárólag megbízható tenyésztőt válasszunk. A jó tenyésztő minden esetben rendelkezik a szükséges papírokkal és referenciákkal, melyekkel igazolni tudja a felmenők eredetét és egészségét is. A törzskönyves yorkshire terrier esetében bizonyos betegségek és gyakran felmerülő problémák sokkal hatékonyabban elkerülhetők.
A yorkie egy rendkívül jópofa, népszerű kedvenc, akit mindenki imád, tartása azonban nem való bárkinek. Törődést és odafigyelést igényel annak érdekében, hogy jó társ legyen és hosszú, boldog életet élhessen mellettünk. Fontos tudni, hogy a yorkie leginkább lakásban tartható kutya. Bundája ugyanis bármennyire mutatós, aljszőrzettel nem rendelkezik, így az a hideg ellen nem véd.
Fiatalok és idősebbek számára is ideális házi kedvenc, nem szabad azonban elhanyagolni és sokáig magára hagyni. Fontos, hogy odafigyeljünk magas mozgásigényének rendszeres kielégítésére. Ezt nemcsak sétával, de különböző kutyasportok bevetésével is megtehetjük. Ilyen például az agility tréning vagy épp a flyball is, de a yorkie az apportírozó- és keresőjátékokat is kedveli. Akaratos és domináns jellemének köszönhetően azonban a futóedzéseket és a hosszabb biciklitúrákat érdemes kerülni vele.
Következetes és szeretetteljes nevelés mellett elmondható, hogy a yorkshire terrier kiskutya hűséges társsá válik, akiből rövid időn belül igazi családtag lehet. A gyerekekkel is remekül kijön, jellemének és imádnivaló megjelenésének köszönhetően pedig nem szeretni egyenesen lehetetlen.
A kutyaruha használata nemcsak divatkérdés: sok kutya esetében valódi szükséglet. De vajon miért fontos, hogy kutyád ruhát viseljen? A cikkünkben választ adunk a leggyakoribb kérdésekre, hogy kutyád számára valóban megfelelő ruhadarabot találj.
Nem szabad megfeledkeznünk azokról a kedvencekről sem, akiket télen-nyáron a szabadban tartanak. A kutyák téli jóllétének biztosítása is kötelessége a gazdinak. Cikkünkből megtudhatod, hogyan készítheted fel kutyád lakhelyét a tél kihívásaira.
Egy magyar kutatás kimutatta, hogy a kutyák alvásának szerkezete, azaz a különböző alvási fázisok aránya eltérhet attól függően, hogy a nap folyamán pozitív vagy negatív élményeket éltek át. Cikkünkben most megismerheted a kutatás részleteit.
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.