Loading...
Ingyenes házhozszállítás

BENGÁLI MACSKA

Bengáli macska


Bengáli macska fajtaleírás: a különleges külső imádnivaló természetet takar

A bengáli macska az egyik legnépszerűbb macskafajta Magyarországon. A bengáli leopárdmacska és egy házi macska keresztezéséből létrehozott hibrid faj, ami különleges külsejével képes bárkinek a szívét meghódítani. Tudj meg többet erről a nem mindennapi macskafajtáról!

Tartalomjegyzék

1. Nagymacska bőrébe bújt házikedvenc: a bengáli macskák története

2. Különleges külső, mely minden macskaimádót megbabonáz: a bengáli macska megjelenése

3. A bengáli macska természete: kíváncsi és játékos társ a mindennapokban

4. Lehetséges betegségek

5. Etetés: mit szabad és mit nem

6. Kinek ajánlott a bengáli cicák tartása?

A bengáli világszerte népszerű macskafajta. Ez legfőképp különleges megjelenésének köszönhető. A bengáli macskák ugyanis valódi kis házi vadmacskák. Külsejük leginkább a leopárdokat idézi, természetük azonban igazán kedves és szeretnivaló.

Ennek oka, hogy a bengáli egy hibrid faj, melynek ereiben vadmacska vér is csörgedezik. De vajon a nem mindennapi megjelenés rendkívüli bánásmódot is igényel?

Fajtaleírásunkból most bővebben is megtudhatod, miért jelentenek jó választást a bengáli macskák. Főként abban az esetben, ha olyan cica gazdája szeretnél lenni, mely szép, különleges, okos és kedves is egyben.

Nagymacska bőrébe bújt házikedvenc: a bengáli macskák története

A bengáli az Ázsiában honos bengáli leopárdmacska és egy házi feketemacska keresztezéséből létrehozott hibrid macskafajta. Az első példány a két faj véletlen párosodásból született, a tervszerű tenyésztés gondolata pedig először a hatvanas évek Amerikájában merült fel. Végül az 1980-as években kezdődött meg, és két genetikus, Jean Sugden és dr. William Centerwall nevéhez köthető.

A bengáli tenyésztése során az egyik fő célt a fertőző macskabetegség, a hashártyagyulladás tanulmányozása jelentette. A genetikusok ugyanis úgy tartották, hogy a két faj keresztezése segíthet elérni a kórral szembeni tökéletes rezisztenciát. A másik fő cél egy olyan vadmacska-külsejű fajta megteremtése volt, mely a házimacska kedves, szelíd természetével rendelkezik.

Ennek érdekében a fajta végleges kialakítása során más fajtákat is bevontak a tenyésztésbe. Ennek köszönhetően a ma ismert bengáli macskák ereiben többek közt brit, abesszin és sziámi vére egyaránt csörgedez.

A bengáli macskák a negyedik generáció óta vehetnek részt kiállításokon és az ötödik generáció óta tekinthetők százszázalékban domesztikált házimacskáknak. Ez az a nemzedék, melytől kezdve már hivatalosan, akár otthonunkban is tarthatók.

bengáli macska

Különleges külső, mely minden macskaimádót megbabonáz: a bengáli macska megjelenése

A bengáli hosszúkás testfelépítéssel, atletikus testalkattal és különleges bundával megáldott macskafajta. Magassága átlagosan 30 cm, a kifejlett példányok súlya pedig elérheti a 8 kilogrammot is. Az átlagos hím 4-8 kg, míg az átlagos nőstény nagyjából 3-5 kg súlyig nő.

Magasztosan elegáns megjelenésének köszönhetően a fajta világszerte a macskatartók kedvence. Ehhez jellegzetes arcvonásai is hozzájárulnak. A széles és testéhez viszonyítva kicsi, kerek fej, a domináns megjelenésű arccsont, valamint a kicsi és széles fülek. Illetve természetesen a nagy, mandulaformájú szemek. Ezek az esetek többségében zöld színben pompáznak, bizonyos színváltozatok (például a hóbengáli esetében) azonban kék színűek is lehetnek.

Leginkább jellegzetes vonása azonban természetesen bundája, melyről a bengáli macska ezer másik fajta közül is könnyen felismerhető. Ez a bunda rendkívül sűrű és tömött, mégis nagyon puha. A fajta esetében alapfeltételnek számít, hogy a bunda minden esetben pettyes vagy márványmintás legyen. Az alapszínt tekintve sötétebb és világosabb változat is létezik. A már említett hóbengálitól egészen az feketés variánsig.

A márványos bunda más fajták csíkjait idézi. A macskafajta a homlokon látható, M alakú rajzolat például egyértelműen a cirmos macskákra jellemző. A bengáli azonban annál szebb, minél kevésbé hasonlít a házimacskára és minél inkább a vadon élő macskákat idézi.

bengáli macska

A bengáli macska természete: kíváncsi és játékos társ a mindennapokban

A bengáli macskák első generációi esetében a vadmacska gének domináltak. Ennek köszönhetően természetük kevésbé volt szelíd, mint az átlagos házimacskáké. A mai bengáli macskák többsége azonban már barátságos és nyugodt, melynek köszönhetően kiváló lakótárs válhat belőlük.

Szelíd természetűek, ragaszkodók és kedvelik az ember társaságát. Klasszikus értelemben véve azonban nem nevezhetők „ölmacskáknak”. Rendkívül játékos természetűek és aktívak, többek közt apportírozni is szeretnek. Sőt, a megfelelő odafigyelés mellett akár trükkökre is taníthatók. Sokan éppen ezért kutyatermészetűnek tartják őket.

Nagy a mozgásigényük és imádnak mászni. A simogatás és az összebújás éppen ezért nem elegendő közös program abban az esetben, ha szeretnénk bengáli cicát tartani házikedvencként.

A bengáli mindezek mellett nagyon kíváncsi macskafajta is egyben, néha pedig akaratos és önfejű is tud lenni. Sokak számára meglepő lehet az is, hogy ez a cica sok macskafajtával ellentétben imádja a vizet. A bengálik nagyon szeretnek a vízben pancsolni, játszani és vadászni is egyaránt. Így akár még a kádba vagy a zuhanyzóba is simán beugranak. Ha úgy tartja kedvük, akkor akár a gazdájuk mellé is.

Éppen ezért egy saját kis lavór vagy apróbb medence kialakítása rendkívül jó döntés lehet a számukra. Abban az esetben azonban, ha akváriumot is tartunk vagy épp kerti tóval rendelkezünk, egy bengáli nem biztos, hogy ideális háziállat lesz a számunkra.

Lehetséges betegségek

Sajnos, mint ahogy minden házikedvencet, úgy a bengáli macskákat is érinthetik bizonyos betegségek. Ilyen például a progresszív retina atrófia, mely egy látást megtámadó örökletes genetikai betegség, ezért fontos a tenyésztői szűrővizsgálat. Akár az állat kiskorában is bekövetkezhet, ha pedig kezeletlen marad, könnyen vaksághoz is vezethet.

Örökletes lehet a piruvát-kináz-hiányosság is, mely egy enzimhiány okozta betegség. Ennek következtében a vörösvérsejtek elpusztulnak, a cicáknál pedig vérszegénység alakul ki. Jellemző lehet továbbá a térdkalács ficam, mely a térdet érintő örökletes elváltozás. Ennek enyhe és súlyosabb változata is sújthatja kedvenceinket. Utóbbi esetben a probléma csak műtéti beavatkozással kezelhető. De sajnos gyakori betegség a szívizomzat megvastagodását okozó hipertrofikus kardiomiopátia is.

Ezek a problémák örökletes betegségeket kiszűrő géntesztek, valamint rendszeres szűrővizsgálatok segítségével hatékonyan kiszűrhetők. Fontos továbbá az, hogy az újdonsült házikedvenceket mindig megbízható, felelősségteljes tenyésztőtől szerezzük be. Olyanoktól, akik a macskák egészségét a szükséges papírokkal is igazolni tudják. Sőt, lekövethetően, akár korábbi generációk tulajdonosaival is össze tudják kötni a leendő gazdit tapasztalatszerzés céljából.

Etetés: mit szabad és mit nem

A bengáli macskák étrendje a többi macskáéval megegyező. Fehérjedús táplálást igényelnek, ezen kívül különleges megjelenésük és viselkedésük ellenére extrém igényeik nincsenek.

Sokan a nyerstáplálás mellett döntenek, mely valóban nem árthat a vad felmenőkkel rendelkező bengáli macskáknak. Azonban fontos tudni, hogy komoly felkészülést és odafigyelést igényel. A jó minőségű macskaeledel ellenben praktikusabb és megbízhatóbb döntés is. Fontos azonban, hogy prémium minőségű konzervet, tasakos ételt vagy száraztápot válasszunk. Olyat, amely a megfelelő arányban tartalmazza az egészséges fejlődés szempontjából szükséges tápanyagokat.

Kinek ajánlott a bengáli cicák tartása?

Összességében elmondható, hogy a bengáli cica tartása leginkább az olyan gazdiknak ajánlott, akik türelmesek és képesek megadni nekik a maximális figyelmet. A megfelelő gondoskodás mellett ösztönös viselkedésük a helyes irányba terelhető és jól taníthatóak.

Nagy mozgásigényük miatt érdemes őket olyan helyen tartani, ahol biztonságos kijárási lehetőséggel rendelkeznek. Ilyen lehet például egy védett udvarral vagy terasszal rendelkező ház. Fontos továbbá, hogy a megfelelő játékokat is biztosítsuk számukra. Olyanokat, melyek nemcsak képességeiket, de intelligenciájukat is hatékonyan fejlesztik.

A tartásuk során az úgynevezett klikker és a target tréning is erősen ajánlott. Lényeges, hogy a bengáli macskáknak mindig rendelkezniük kell a számukra ideális mászó-, kaparó- és búvólehetőségekkel. A környezet variálása pedig rendkívül jó megoldást jelent arra, hogy a cicákat állandó jelleggel új ingerek érjék, és sose unatkozzanak.

A leendő gazdiknak tudniuk kell azt is, hogy a bengáli cicák az érzékenyebb, kevésbé aktív macskákkal nehezen jönnek ki. Közös tartásuk éppen ezért problémás lehet. Ettől függetlenül azonban nagyon fontos, hogy a bengáli macskákat nem szabad egyedül tartani. Saját fajtatársaikkal remekül kijönnek, de az olyan macskafajtákkal is jól megvannak, mint a perzsa vagy a brit rövidszőrű cicák.

Szőrüket könnyű tisztán tartani, nagyobb törődést nem igényel. Elég hetente egyszer átfésülni őket. Ennek tükrében a bengáli macskák kiváló társként szolgálnak azok számára, akik nem tudnak túlságosan sok időt szánni kedvencük ápolására. Ettől függetlenül azonban érdemes újból hangsúlyoznunk a következőt:

A bengáli cicák természetükből adódóan sok odafigyelést igényelnek. A rendszeres játék és a tréning alapvető feltétele a tartásuknak. Éppen ezért leginkább az aktívabb, nyitottabb személyiségű gazdik számára ajánlottak.

Összességében egy bengáli macska éber, élénk és kommunikatív társ. Ráadásul rendkívül intelligens is egyben. Egyértelműen megérdemli azt, hogy annyi figyelmet szenteljünk neki, amennyi csak lehetséges. Ezt pedig nem kérdés, hogy meg is fogja hálálni majd.

Vissza a macska fajtaleírásokhoz >>

Méret
Szőrtípus
Szőr mintázat
Jellemzők
Egészség
Energiaszint
Gyerekbarát
Hízásra való hajlam
Intelligencia
Játékosság
Kutyabarát
Lakásban tartható
Szökésre való hajlam
Szőrhullás mértéke
Kapcsolódó blogok
A macskák 5 leggyakoribb betegsége
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2024.10.18. 15:20
A macskák 5 leggyakoribb betegsége

Melyek a leggyakoribb betegségek, melyekkel szinte minden cicagazdi találkozik? Összegyűjtöttük neked, íme az 5 leggyakoribb macskabetegség...

Mit tegyek, ha náthás a macskám?
Dr. Zsigmond Gábor állatorvos közreműködésével írta Demkó Kata
2024.10.18. 13:41
Mit tegyek, ha náthás a macskám?

Ahogy nálunk embereknél, úgy kisállatoknál is előfordulhatnak náthás megbetegedések. Ha érdekel, honnan tudhatod, hogy cicád náthás, vagy mit tehetsz érte, ha már felütötte fejét a baj, ezt a cikket feltétlenül olvasd el!

Fekete macska: mítoszok, tények és érdekességek
2024.08.05. 09:21
Fekete macska: mítoszok, tények és érdekességek

A fekete macska körül rengeteg mítosz és tévhit kering, amelyek évszázadok óta foglalkoztatják az embereket. De vajon igazak-e ezek? Ha téged is érdekel a fekete macska története, jó helyen jársz.

Iratkozz fel hírlevelünkre! Értesülj elsőként a legújabb promóciókról, hírekről, akciókról!

Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.