A szívférgesség évről-évre jobban terjed hazánkban, és a megjelent közlemények között ellenmondások is találhatók. Egy 2016-os akadémiai beszámoló szerint a NÉBIH-be 2001-2015 között boncolásra beküldött 2622 kutyahullában 4,6% gyakoriságot találtak, mások ugyanakkor ennél jóval nagyobb fertőzöttségről beszélnek.
A szívférgesség elterjedtsége jelentős regionális eltéréseket mutat. Fogalmazhatunk úgy is, hogy aki egy endémiás gócba „beletenyerel”, az jelentős fertőzöttségi arányt is találhat.
Néhány fertőzött egyed elegendő ahhoz, hogy a parazitafaj köztigazdájaként ismert számos igazi szúnyogfaj megfertőzze a többi kutyát. Emiatt igen fontos, hogy a menhelyre kerülő állatokat minden esetben szívférgességre is megvizsgálják.
Az eddigi vizsgálataink szerint az Alföldi régióban a leggyakoribb a Dirofilaria immitis előfordulása, míg Észak-Magyarországon és a Dunántúlon csak szórványos esetekkel találkozunk. Budapest számos része endémiásnak tekinthető, hiszen az ott tartott kutyák vagy vidéken, vagy helyben fertőződtek.
A rendelőkben alkalmazott ún. „vastagcsepp” vizsgálat vagy Knott teszt csak akkor jelzi a fertőzöttséget, amikor a mikrofilariák kellő számban vannak jelen a vérben, de ilyen esetekben nem lehet tudni, hogy a D. immitis és/vagy a D. repens okozza-e a kutya fertőzöttségét.
Ekkor jön szóba a D. immitis nőstény antigénjének a kimutatása. Többféle gyorsteszt is elérhető, ezek közé tartozik az IDEXX cég SNAP gyorstesztje, amely a laborban végzett ELISA vizsgálathoz hasonló specificitással és szenzitivitással, a gyártó adatai alapján 98% érzékenységgel és 96% specificitással mutatja ki a szívféreg okozta fertőzöttséget.
A tanszékünkön jelenleg számos antigén teszt összehasonlító vizsgálatát végezzük, részben arra keresve választ, hogy van-e ezek specificitása és a szenzitivitása között kimutatható eltérés. Arra is nézzük, hogy a bőrférgességet okozó, hazánkban gyakoribb Dirofilaria repens adhat-e fals keresztreakciót, mint amiről pl. a Spirocerca lupi fertőzöttség esetén beszámoltak. E vizsgálatokban az egyik és/vagy mindkét Dirofilaria-faj okozta fertőzöttséget PCR vizsgálatokkal is ellenőrizzük.
Az antigén kimutatáson alapuló diagnosztika során nem szabad elfelejtkezni arról – a használt teszt érzékenységétől függetlenül – immunkomplexek jelenlétében a szívférges kutyák fals negatív reakciót adnak. Ezeket az immunkomplexeket a minta melegítésével fel lehet bontani, így már pozitív lesz az eredmény.
Az enyhe szintű fertőzés tünetmentes, ezért a tulajdonosok hajlamosak elbagatellizálni. Ki kell azonban hangsúlyoznunk, hogy ez egy életveszélyes parazitózis, ezért az endémiás területeken komolyan kell vennünk a diagnosztikai vizsgálatok elvégzését és a megelőzést. Ez nemcsak szakmailag indokolt, de jövedelmező is – több olyan praxisról is tudok, amelyiknek az éves árbevétele több millió forinttal nőtt, amióta rutinszerűen szűrnek dirofiláriák okozta fertőzöttségre.
Mindenekelőtt a szúnyogcsípést kell megelőznünk és preventíven kezelni az állatot milbemicin hatóanyagú készítménnyel, így megelőzve az adult férgek kifejlődését. Igaz, hogy a többi avermektin származéknak, így pl. az ivermektinnel is van Dirofilaria-ellenes hatása, de ennek tartós használata miatt rezisztenssé válhat a szívféreg, mint amit az USA Mississippi államában már megállapítottak. A kifejlett férgekkel szembeni kezelés a thromboembólia kockázata miatt nem ideális megoldás.
Írta: dr. Tilly Péter
Felhasznált források:
Az újra rendelés gyakoriságát a kosár megjelenítése után tudod megadni a kiválasztott termék esetében.